Banki nie planują wprowadzania dodatkowych ubezpieczeń dla kredytów we frankach

Na spotkaniu Komisji Stabilności Finansowej, o którym pisałem przed chwilą, pojawiła się jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia – związana z ewentualnymi dodatkowymi ubezpieczeniami, które banki miałyby wymuszać na osobach, które wzięły kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim, a których nieruchomość, w wyniku spadku kursu CHF, obniżyła się do poziomu niższego niż wartość zaciągniętego kredytu.

Zgodnie ze słowami Ministra Finansów żaden z banków biorących udział w tym spotkaniu nie planuje wprowadzania takiego ubezpieczenia.

Skąd pomysł na dodatkowe ubezpieczenie? Związane jest to z tym, że wprawdzie mamy do czynienia z takimi spadkami kursu franka, przy których zabezpieczenie kredytu hipotecznego, wyrażone wartością nieruchomości, jest niższe od kwoty kredytu. Ale z drugiej strony banki powinny były uwzględnić wszystkie możliwe scenariusze – czyli też ten, dla którego stawka LIBOR spada poniżej zera, czy też ze znaczącym wzrostem kursu franka. Z obydwiema sytuacjami mamy teraz do czynienia – i to z dwiema jednocześnie.

Trzeba pamiętać zaś, że bank pożyczając nam pieniądze nie działa charytatywnie i może zażądać zabezpieczenia, jeżeli uzna, że wartość kredytowanego przedmiotu jest niższa od bieżącej wartości kredytu. Jest to logiczne, jakby na to nie patrzyć. Tyle że zaistniała sytuacja jest … wyjątkowa.

Ostatnimi dniami media rozpisywały się odnośnie możliwej sytuacji, w której bank kontaktuje się z kredytobiorcą i zmusza go do doubezpieczenia zaciągniętego kredytu hipotecznego we franku. Przypomnę, że kilka lat temu mieliśmy już z tym do czynienia – niektóre banki dzwoniły do swoich Klientów i wręcz zmuszały ich do podjęcia tego typu działań. I tylko chyba nagłośnienie tych przypadków w mediach spowodowało, że bardzo szybko od tego odeszło się.

Warto napisać przy tej okazji kilka słów o wspomnianej Komisji Stabilności Finansowej. Jak czytamy w ustawie jej celem jest m.in. zapewnienie stabilności finansowej w kraju poprzez np. ocenę sytuacji w systemie finansowym w kraju. Członkami Komisji są prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Minister Finansów, który jest jednocześnie przewodniczącym KSF.

Do zadań Komitetu należy przede wszystkim dokonywanie ocen sytuacji w krajowym systemie finansowym i na rynkach międzynarodowych oraz zapewnienie właściwego obiegu informacji pomiędzy członkami Komitetu dotyczących istotnych zdarzeń i tendencji mogących stanowić zagrożenie dla stabilności krajowego systemu finansowego. Komitet ma opracować i przyjmować procedury współdziałania na wypadek wystąpienia zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego. Ponadto jest zobligowany do koordynowania działań jego członków w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego.

Płać mniejszą ratę kredytu we frankach – kupuj franki online

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wzrost kursu franka można w prosty sposób złagodzić i obniżyć ratę nawet o ponad 100 zł (w zależności od kwoty i warunków zaciągniętego kredytu). Banki mają ustawione spready (różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty) średnio na poziomie 6%, a maksymalnie prawie 10%. Niewarto przepłacać.

Kupując franki szwajcarskie w kantorze internetowym ten sam spread obniżamy do poziomu około 3%. W dodatku w bardzo prosty sposób – nie wychodząc z domu, całą operację przeprowadzając przez Internet.

Kupuj franki online i oszczędzaj – nawet ponad 100 zł / m-c !

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top