Spotkanie Komisji Stabilności Finansowej – banki będą honorować ujemny LIBOR

Minister Finansów Mateusz Szczurek poinformował we wtorek, że po spotkaniu  Komisji Stabilności Finansowej wypracowano wspólne stanowisko, zgodnie z którym każdy bank, biorący udział w tym spotkaniu, będzie honorował ujemną stawkę LIBOR. Co oznacza to w praktyce?

Wychodzi na to, że banki, które od 2012 roku w umowach kredytowych wpisywały zapis, zgodnie z którym przy obniżeniu stawki LIBOR do poziomu ujemnego będzie to liczone jako zero. W praktyce oznaczać to miało, że przy np. stawce LIBOR równej -0,5% i marży banku 2% oprocentowanie miało wynosić 2%, a nie 1,5% (2% minus 0,5%).

Jak powiedział Minister Finansów “Jeżeli umowa jest sformułowana jasno: LIBOR plus marża. To nie ma żadnego powodu, aby skalę wahań LIBOR-u ograniczać na zerze idąc w dół. To byłoby nieuprawnione. A nawet jeżeli umowa zawiera tego rodzaju klauzulę, to z punktu widzenia banku ona powinna zostać zmieniona”.

To bardzo ważna wypowiedź. Rzut oka na wskaźnik LIBOR 3M pokazuje, że 19 stycznia wynosił on aż -0,56% – przypomnę, że Szwajcarski Bank Centralny obniżył LIBOR do poziomu -0,75% – czyli mamy jeszcze miejsce do dalszego obniżenia stawek LIBOR.

Jest to ważne. Rzeczą niedopuszczalną jest bowiem to, aby Klient nie tylko ponosił cenę różnic kursowych, ale i stawek referencyjnych, które de facto banki ustalają w pewien sposób między sobą. Jedno jest pewne – obecne zawirowanie z pewnością sprawi, że banki wezmą to pod uwagę … ustalając warunki zaciągania nowych kredytów w walutach obcych i zabezpieczając się przed spadkami stawek LIBOR odpowiednio podniosą marże.

Na spotkaniu poruszano też kwestię zamrożenia kursu franka. Nie zdecydowano się na to rozwiązanie.

Pojawia się też pytanie, co z obecnymi spadkami. Mam niestety dziwne przeczucie, że za chwilę czeka nas “cicha podwyżka opłat bankowych”. Skala spadków LIBOR jest bowiem na takim poziomie, że z pewnością znajdzie to swoje odzwierciedlenie w sytuacjach banków – zwłaszcza tych, które udzielały kredytów hipotecznych we frankach w dużej ilości…

Płać mniejszą ratę kredytu we frankach – kupuj franki online

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wzrost kursu franka można w prosty sposób złagodzić i obniżyć ratę nawet o ponad 100 zł (w zależności od kwoty i warunków zaciągniętego kredytu). Banki mają ustawione spready (różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty) średnio na poziomie 6%, a maksymalnie prawie 10%. Niewarto przepłacać.

Kupując franki szwajcarskie w kantorze internetowym ten sam spread obniżamy do poziomu około 3%. W dodatku w bardzo prosty sposób – nie wychodząc z domu, całą operację przeprowadzając przez Internet.

Kupuj franki online i oszczędzaj – nawet ponad 100 zł / m-c !

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top