Bardzo wielu potencjalnych kredytobiorców przekonała się, jak ważna jest zdolność kredytowa ustalana indywidualnie przez każdy bank. Rozpoczęcie starań o uzyskanie kredytu hipotecznego powinno nastąpić w sytuacji, gdy mamy pewność, iż nasza zdolność ma szansę stanąć na zadowalającym jakikolwiek bank poziomie. Okazuje się, że istnieją także sposoby, które umożliwiają poprawienie zdolności kredytowej, jednak wymagają one czasu i nie pozwalają zastosować ich „na ostatnią chwilę”.
Spis treści
O zdolności kredytowej decydują m.in. obciążenia
Podczas oceny zdolności kredytowej przy zaciąganiu kredytu hipotecznego dla banku duże znaczenie mają zobowiązania, którymi jesteśmy obciążeń. Do obciążeń zaliczają się między innymi raty kredytowe, a więc interesującą kwestią może być wcześniejsza spłata kredytu nawet kosztem niższego wkładu własnego towarzyszącego planowanej inwestycji. Zniknięcie takich zobowiązań może skutecznie podwyższyć naszą zdolność kredytową. Część banków nie bierze pod uwagę obciążeń, które znajdują się w krańcowym okresie spłaty, a więc, gdy zostały nam na przykład trzy raty kredytowe.
Karty kredytowe i limity odnawialne
Podczas analizy naszego wniosku i oceny zdolności kredytowej pewien wpływ mają także posiadane karty kredytowe oraz limity odnawialne uruchamiane na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Sposób wykorzystania tych produktów może nawet w 6% wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Limity są traktowane przez niektóre banki jako możliwość zadłużenia się i automatycznie obniżają zdolność kredytową. W takiej sytuacji warto zainteresować się zlikwidowaniem limitu odnawialnego oraz zamknięciem karty kredytowej, z której nie korzystaliśmy nigdy w aktywny sposób.
Korzystna konsolidacja zobowiązań
Niespłacone pożyczki i karty kredytowe czasami mogą pozostawać poza naszymi bieżącymi możliwościami finansowymi, jeśli chodzi o ich całkowitą spłatę. W takim wypadku z pomocą może przyjść nam kredyt konsolidacyjny, który pozwoli nie tylko sfinansować zakup wymarzonej nieruchomości, ale także spłacić ciążące dotychczas na nas zobowiązania. Dłuży czas kredytowania i z pewnością bardziej atrakcyjne oprocentowanie niż w przypadku karty kredytowej może być źródłem oszczędności, a dodatkowo wpłynie to korzystanie na zdolność kredytową.
Chcesz wziąć większy kredyt? Zwiększ dochody!
Wydaje się, że najprostszą radą, a jednocześnie najtrudniejszym zadaniem jest zwiększenie dochodów, które będą miały bezpośrednie przełożenie na zdolność kredytową. Największe znaczenie ma stałe wynagrodzenie wypłacane co miesiąc na konto pracownika, natomiast premie i nagrody nie są traktowane z pełną powagą, bowiem bank ma świadomość, iż mogą mieć bardzo nieregularny charakter. Chcąc, aby do naszej zdolności kredytowej kwalifikowały się umowy o dzieło oraz umowy zlecenie powinniśmy zadbać o ciągłość, a więc podpisywanie ich na przestrzeni ostatnich kilku lat, co da wrażenie jako takiej stabilności zatrudnienia. Szybką metodą na zwiększenie zdolności jest dołączenie współkredytobiorcy, jeśli ten nie posiada żadnych większych zobowiązań.