Specjaliści odnotowali drugi z rzędu wzrost przeciętnej oczekiwanej rentowności inwestycji, którą klienci realizują dokonując zakupu mieszkania na wynajem. Warto zaznaczyć, że w wakacje 2014 roku oczekiwana rentowność wynosiła 3,87%, natomiast pod koniec grudnia 2014 roku oscylowała w granicach 4,33%. Nie da się ukryć, iż to znaczący wzrost, a ostatnio świadkami podobnego, korzystnego dla właścicieli nieruchomości trendu, byliśmy w listopadzie 2012 roku.
Spis treści
Największe korzyści? W największych polskich miastach


Nie da się ukryć, iż na największą rentowność inwestycji w nieruchomości mogą liczyć właściciele mieszkań w największych polskich miastach. Największą rentownością charakteryzują się mieszkania na wynajem kupowane na terenie Gdańska. Proponowane stawki i rzeczywiste koszty wynajmu sprawiają, iż rentowność zakupu mieszkania na wynajem w Gdańsku stoi na poziomie 4,82% w skali roku. To pieniądze, które w rzeczywistości trafią do kieszeni właściciela nieruchomości, ponieważ uwzględnione zostały między innymi podatki oraz chwilowe przestoje, gdy mieszkanie stałoby puste z powodu braku najemcy.
Konkurencyjny wydaje się także zakup mieszkania na wynajem we Wrocławiu, który uplasował się na drugim miejscu w rankingu rentowności z wynikiem 4,76% w skali roku. Trzecie miejsce przypadło Łodzi z wynikiem 4,58%, natomiast poza podium znalazła się Warszawa, w której oczekiwana rentowność wynosi 4,55%. Mniejsze zyski mają szansę generować właściciele mieszkań na wynajem w Krakowie, Gdyni, a także Poznaniu. W dwóch ostatnich miastach rentowność nie przekracza 4% w skali roku.
Po jakim czasie zwraca się zakup mieszkania?
Z analizy łatwo wyciągnąć wniosek, że najdrożej za mieszkanie zapłacimy w Warszawie, gdzie również będziemy mieli do czynienia z najwyższymi stawkami wynajmu. Obliczenia wykonane przez Home Broker udowadniają, iż inwestor ma szansę na zwrot inwestycji związanej z zakupem mieszkania na wynajem w Warszawie po nieco ponad 22 latach. Warunkiem są identyczne warunki najmu, jednak stale rosnące ceny wynajmu mieszkań pozwalają patrzeć w przyszłość nieco bardziej optymistycznie. Zaledwie 20 lat i 9 miesięcy na zwrot inwestycji potrzebuje przeciętnie mieszkanie kupione w Gdańsku.
Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?


Rosnąca oczekiwana rentowność mieszkań pod wynajem może utwierdzać w przekonaniu inwestorów, którzy zamierzają przeznaczyć wolne środki na zakup nieruchomości w większym mieście. Średni zysk netto na poziomie 4,33% w skali roku wydaje się być propozycją, która jest bezkonkurencyjna wobec mniej korzystnych lokat oraz obligacji. Zmorą inwestorów dokonujących zakupu mieszkań na wynajem może być Fundusz Mieszkań na Wynajem, który działając w imieniu Skarbu Państwa ma kupować mieszkania w największych miastach, a następnie oferować ich wynajem w cenach niższych od rynkowych. Najpewniejszą inwestycją w dużych miastach są niewielkie mieszkania kupowane w dobrej lokalizacji, ponieważ stanowią one towar deficytowy.