Wziąć kredyt na mieszkanie czy płacić wynajem – symulacja

Sporo osób zamiast zaciągnąć kredyt hipoteczny woli płacić komuś za wynajem mieszkania, obawiając się podpisać długiej umowy kredytowej w banku. Wynika to najczęściej z przekonania, że “bankowcy to złodzieje” lub wychodzimy z założenia, że “nie ma sensu zaciągać kredytu – lepiej spać spokojnie”.

Czy słusznie?

W pierwszym przypadku bazujemy na stereotypie. Tymczasem w banku możemy sprawdzić dokładnie koszty kredytu, a jak mamy z tym problem to wystarczy poprosić doradcę finansowego, który zrobi to za nas – za darmo.

W drugim przypadku zapominamy o jednej, ale jakże ważnej kwestii – wynajmując u kogoś mieszkanie też musimy płacić co miesiąc.

Czy koszt kredytu jest większy od kosztu wynajmu?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Odpowiedzmy sobie na tak postawione pytanie porównując miesięczny koszt wynajmu z miesięcznym kosztem kredytu hipotecznego.

Dane wyjściowe

Lokalizacja “M” – Kraków

Mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, 46 m2.

Cena rynkowa mieszkania – 300.000 zł

Koszt wynajmu

Miesięczna opłata za wynajem – 1.600 – 2000 zł

Koszt kredytu

Kredyt na 270.000 zł na 20 lat, przy ratach stałych, to rata w wysokości między 1.500 – 1.600 zł

Lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować

Na przykładzie powyższych wyliczeń widzimy, że kredyt wychodzi nas trochę taniej niż wynajem. To nie wszystko – zaciągając kredyt po 20 latach mamy własne “M”, które możemy … sami wynajmować :)

Oczywiście należy wziąć pod uwagę też inne czynniki – młode osoby, nie mające zalegalizowanego związku, będą bardziej skłonne przez pewien czas płacić za wynajem niż kredyt. Dobrze jest jednak wiedzieć, że kredyt nie musi być drogi – a dodatkowo często, co wykazaliśmy powyżej bazując na faktach, nie na stereotypach, jest tańszy niż wynajem.

 

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top