Wakacje na kredyt – czy warto?

wakacje

Sezon urlopowy tuż tuż. Jak co roku Ci Polacy, którzy nie mieli wystarczająco dużo silnej woli do samodzielnego gromadzenia kapitału (lub inne ważniejsze wydatki) skorzystają ze wsparcia finansowego banków. Czy tzw. kredyt wakacyjny zaciągany na letni wyjazd to dobry pomysł?

Czym jest kredyt wakacyjny?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Tzw. kredyt wakacyjny, który przed sezonem urlopowych wyjazdów intensywnie promuje wiele banków, to nic innego jak zwykły kredyt gotówkowy w marketingowym opakowaniu, które skutecznie działa na wyobraźnię klientów. Tak naprawdę możemy więc przeznaczyć uzyskane od banku środki na dowolny cel.

Mierz siły na zamiary

Zanim zapożyczymy się w banku zastanówmy się, czy w ogóle stać nas na kredyt gotówkowy? Przeanalizujmy nasze bieżące zobowiązania. Czy nie mamy aktualnie innych długów i nasza praca jest stabilna? Na jaką kwotę planujemy się zadłużyć?

1500-2000 złotych zobowiązania można rozłożyć na niskie 200 złotowe raty, natomiast w przypadku większych kwot kredytu rzędu 5000-6000 złotych każda rata będzie sporym obciążeniem dla naszej kieszeni i to przez wiele miesięcy (nie warto brać kredytu na wakacje, który będziemy musieli spłacać dłużej niż rok, bo w kolejnym sezonie zapewne znowu będziemy chcieli gdzieś wyjechać). Przeanalizujmy na spokojnie, czy nasz budżet domowy bez problemu udźwignie comiesięczną ratę wakacyjnego kredytu?

Warto zaoszczędzić na przyszłe wakacje

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Jeżeli przed urlopem musieliśmy wydać sporo gotówki przeznaczonej pierwotnie na wakacyjny wyjazd i jednorazowo skorzystamy z kredytu gotówkowego, nic się stało. Jednak nie może być to naszym corocznym rytuałem. Dlatego już dziś warto zacząć odkładać 10% zarobionych pieniędzy (z każdej wypłaty) z myślą o kolejnym urlopie.

Wczasy na raty – o czym pamiętać?

Jak wiadomo kredyty gotówkowe są zwykle dosyć wysoko oprocentowanymi produktami pożyczkowymi. Różnica pomiędzy oprocentowaniem poszczególnych kredytów różnych banków może wynosić nawet 10 punktów procentowych, dlatego warto przeanalizować jak najwięcej ofert.

Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu, poświećmy nieco więcej czasu na znalezienie oferty promocyjnej, która na przykład zwalnia kredytobiorcę z kosztów prowizji. Jeśli nasza sytuacja finansowa na to pozwala, starajmy się wziąć zadłużenie z minimalną liczbą rat, dzięki temu zmniejszymy koszty kredytu i oddamy bankowi mniej pieniędzy. Pamiętajmy też o skrupulatnej lekturze umowy kredytowej, aby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie z urlopu.

Czy warto wziąć kredyt na pokrycie swoich wakacji?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Podróże na kredyt to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych urlopowiczów zapożyczanie na wakacje w banku jest czymś naturalnym (niestety), dla innych to nie do pomyślenia. Pamiętajmy, że wakacyjny wyjazd, to tylko 1-2 tygodnie beztroskiego wypoczynku, natomiast kredyt gotówkowy będziemy musieli spłacać przez znacznie dłuższy okres (co najmniej 10 miesięcy jak wynika ze statystyk).

Dlatego warto kilka razy się zastanowić, czy warto zadłużać się dla kilkunastu dni urlopu zanim wypełnimy wniosek kredytowy.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top