Ulga podatkowa IKZE – jak to działa?

senior

Nikt nie lubi podatków, ale płacić i co gorsza rozliczać się z nich po prostu trzeba. Termin rozliczania PIT-ów za 2015 rok dobiega końca. Jak co roku, rzesze Polaków pozostawiają obowiązek wobec fiskusa na ostatni moment. Wielu podatników nie ma pojęcia, że mogą oni otrzymać nie mały zwrot pieniężny od Urzędu Skarbowego. Jak go uzyskać? 

IKZE czyli jak dostać 875 zł zwrotu podatku

IKZE to produkt dostępny od 2012 roku, który umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego (a przy okazji może również przyczynić się do naszej oszczędności podatkowej). Aby dostać zwrot podatku o wartości nawet 875 złotych, wystarczy założyć Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i wpłacić na nie dowolne środki, jednak nie więcej niż 4 866 złotych (jest to maksymalna kwota wpłaty i limit obowiązujący w 2016 roku). Następnie, gdy będziemy składali deklarację podatkową za 2016 rok, wystarczy podać, jaką kwotę zgromadziliśmy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Dlaczego IKZE umożliwia oszczędność podatkową?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Wszystkie oszczędności gromadzone na IKZE umożliwiają odliczenie ulgi podatkowej. Dlatego zakładając to konto nie tylko deponujemy środki na starość, ale i możemy obniżyć wysokość swojego podatku dochodowego. W zależności od tego, w jakim progu podatkowym się znajdujemy może to być 18% lub nawet 32%. Jeżeli znajdujemy się w pierwszym progu podatkowym możemy więc odliczyć 18% od wpłaconych na IKZE (w ciągu 12 miesięcy) pieniędzy, co daje niewiele ponad 875 złotych (4866 x 18% = 875 zł). Całkiem niezła suma, która wróci na nasz rachunek bankowy po rozliczeniu PIT przez Urząd Skarbowy. Natomiast lepiej sytuowane osoby, które płacą podatek według stawki 32%, mogą dostać od fiskusa zwrot o wartości 1557 złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o IKZE?

Według specjalistów obecni 30-latkowie będą otrzymywać świadczenia emerytalne na poziomem 1000-1200 złotych brutto, IKZE to nie tylko skuteczna tarcza podatkowa, ale i sposób na spokojną starość. Jest to bardzo elastyczny produkt. Zakładając IKZE możemy sami wybrać instytucję finansową, która będzie prowadziła nasz rachunek. Przeniesienie konta do innego podmiotu jest zupełnie darmowe. Co istotne, wszystkie zgromadzone na IKZE środki są dziedziczone. Wpłat możemy dokonywać co miesiąc, raz na kwartał lub nawet raz w roku, w zależności od naszych preferencji.

Dane demograficzne jednoznacznie wskazują, że wydłuża się statystyczny czas trwania życia, a tym samym okres starości. Jedną z negatywnych konsekwencji tego zjawiska będą niskie emerytury, dlatego warto we własnym zakresie zadbać o środki, aby kolokwialnie mówiąc „na starość mieć z czego żyć” i uchronić się przed ubogą jesienią życia. Korzyści podatkowe to tylko jedna z zalet Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Środki zgromadzone na rachunku pomogą nam utrzymać lepszy standard życia, gdy przestaniemy być już aktywni zawodowo.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top