Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ubezpieczenie skutera

Opublikowano: 20-02-2017

Skutery to jednoślady, których właścicielami zazwyczaj są osoby młodsze. Jest to fajna alternatywa dla osób, które chcą być niezależne, a nie posiadają jeszcze własnego auta lub po prostu zależy im na szybkim pokonywaniu odległości przy zakorkowanym mieście. Poruszanie się skuterem z pewnością oszczędza zużycie paliwa, co przekłada się na oszczędności finansowe. Minusem skutera jest fakt, że taki pojazd sprawdza się bardziej w porze wiosenno-letniej, gdy warunki są odpowiednie. Co warto wiedzieć planując zakup ubezpieczenia do skutera?

Ubezpieczenie skutera – obowiązkowe OC

Skuter to tak samo jak motocykl czy samochód pojazd mechaniczny, który według obowiązującego prawa podlega ubezpieczeniu. Obowiązkowym ubezpieczeniem skutera jest polisa OC. Musi on zostać zarejestrowany przez właściciela, a także posiadać ważne ubezpieczenie. Ubezpieczenie te musi być wykupione na cały rok, mimo faktu, że korzystamy z niego tylko sezonowo. Suma gwarancyjna za szkody osobowe wynosi maksymalnie aż 5 mln euro, a szkoda majątkowa – do 1 mln euro. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas w momencie, kiedy podczas wypadku uszkodzimy czyjeś auto czy też potrącimy kogoś na drodze. Koszty pokrywa w takiej sytuacji ubezpieczyciel.

Koszt ubezpieczenia skutera

Ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe, jednak nie należy do wysokich. Ceny są różne, jednak możemy liczyć, że 100 zł to górna granica cenowa, którą będziemy zmuszeni przeznaczyć na ubezpieczenie w skali roku. Ważne jest, aby pamiętać o jego zakupie, ponieważ brak ważnej polisy na skuter wiąże się z płaceniem kar. Wysokość takich mandatów naliczana jest na podstawie ilości dni bez ubezpieczenia i może sięgać nawet 500 złotych, jeśli nie mamy ważnego ubezpieczenia więcej niż 14 dni. Nie mając ubezpieczenia do 3-ech dni otrzymamy karę w wysokości 100 zł, a od 4-ech do 14-stu dni 250 zł. Jeśli zatem nie posiadamy ważnej polisy nie powinniśmy korzystać ze skutera, bo istnieje ogromne ryzyko, że zapłacimy karę, a jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję, może nam ona przysporzyć niemałych problemów finansowych w związku z koniecznością pokrycia kosztów potencjalnych napraw.

Ubezpieczenie AC przy ubezpieczeniu skutera

Posiadacze jednośladów jak i kierowcy aut mogą skorzystać z wykupienia dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Właściciele droższych skuterów powinni zastanowić się nad tym dodatkowym ubezpieczeniem. Jeśli zależy nam na ochronie naszego sprzętu przez kradzieżą, powinniśmy dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC i wyposażyć się odpowiednie zabezpieczenia, które ochronią nasz pojazd przed niepowołanymi osobami.

Zniżki kierowcy przy ubezpieczeniu skutera

Przy ustalaniu kosztu ubezpieczenia skutera zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka parametrów. Zależy ona od wartości pojazdu, roku produkcji, stanu technicznego, a także pojemności silnika. Jeśli właściciel skutera jest posiadaczem także samochodu, może skorzystać z wypracowanych przez siebie zniżek, za bezszkodową jazdę oraz kilkuletni staż. Firmy  ubezpieczeniowe często kuszą lepszą ofertą i zniżkami, jeśli właściciel jednośladu posiada już u nich jakąś polisę.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *