Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – tak czy nie?

Polisa do kredytu gotówkowego budzi skrajne emocje. Jedni uważają ją za wyrzucanie pieniędzy w błoto i iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa, inni za koło ratunkowe przy spłacie kredytu w razie utraty pracy, czy problemów ze zdrowiem. Jak jest naprawdę? Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego faktycznie ma sens i jest kredytobiorcy potrzebne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części poradnika.

Przezorny zawsze ubezpieczony?

Polisa chroni klienta w przypadku doświadczenia nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak utrata pracy, hospitalizacja, trwałe inwalidztwo, choroba, czy zgon. Zakres ochrony na pozór wydaje się dosyć szeroki, jednak pamiętajmy, że w każdej umowie ubezpieczyciel zamieszcza pewne wyłączenia, na mocy których kredytobiorca nie będzie miał prawa do wypłaty świadczeń w określonych przypadkach.

W najgorszym scenariuszu może się więc okazać, że ubezpieczenie, które wybraliśmy w pakiecie z kredytem gotówkowym w ogóle się nam nie przyda i tylko niepotrzebnie podniesie koszt comiesięcznej raty zobowiązania. Dlatego przed podjęciem decyzji zapoznajmy się szczegółowo z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby w kryzysowej sytuacji nie być niemile zaskoczonym.

Koszty ubezpieczenia kredytu gotówkowego

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Stawki polis zależą od kilku czynników, jednak zwykle wynoszą od 0,20 do 0,50% wartości kredytu. Ubezpieczenie kredytu może być więc niemałą „inwestycją”. Załóżmy, że płacimy bankowi dodatkowe kilkaset złotych w ciągu roku – składka wchodzi w skład comiesięcznej raty, co sprawia że odsetki naliczane są od łącznej kwoty zobowiązania finansowego.

Wiele banków oferuje klientom, którzy zdecydują się na zabezpieczenie kredytu preferencyjne warunki jak na przykład niższą marżę, czy oprocentowanie zadłużenia. Jednak pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Nawet jeżeli bank zaproponuje nam 0% prowizji przy wykupieniu polisy, czy obniży marżę, ostatecznie w 99% przypadków całościowy koszt kredytu z ubezpieczeniem będzie większy niż przy kredycie bez polisy – takie są realia.

Polisa do kredytu gotówkowego – zysk dla banków

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to bez wątpienia większe koszty dla kredytobiorcy i większy zysk dla banków. W niektórych instytucjach finansowych polisa do kredytu jest obowiązkowa, a w innych zupełnie dobrowolna. Oczywiście pracownicy banków gorliwie namawiają klientów na zabezpieczenie kredytu, ponieważ dla banku to dodatkowe pieniądze.

Poza tym nierzadko to właśnie kredytodawca inkasuje większą cześć składki ubezpieczeniowej, a do towarzystwa ubezpieczeń trafia tylko pewien procent wpłacanej przez nas kwoty.

Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?

W przypadku podejmowaniu finansowych decyzji pośpiech nigdy nie popłaca. Jeżeli kredyt gotówkowy, który nas interesuje posiada opcję dobrowolnego ubezpieczenia, zastanówmy się dwa razy zanim zdecydujemy się na taki wariant. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto zapoznać się dokładnie z zapisami umowy i punktami dotyczącymi wykluczeń i wiedzieć kiedy ubezpieczyciel może nie przyznać nam ubezpieczenia. W przypadku dużych wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porady doradcy finansowego, który ułatwi nam dokonanie właściwego wyboru.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top