Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – tak czy nie?

Polisa do kredytu gotówkowego budzi skrajne emocje. Jedni uważają ją za wyrzucanie pieniędzy w błoto i iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa, inni za koło ratunkowe przy spłacie kredytu w razie utraty pracy, czy problemów ze zdrowiem. Jak jest naprawdę? Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego faktycznie ma sens i jest kredytobiorcy potrzebne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części poradnika.

Przezorny zawsze ubezpieczony?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Polisa chroni klienta w przypadku doświadczenia nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak utrata pracy, hospitalizacja, trwałe inwalidztwo, choroba, czy zgon. Zakres ochrony na pozór wydaje się dosyć szeroki, jednak pamiętajmy, że w każdej umowie ubezpieczyciel zamieszcza pewne wyłączenia, na mocy których kredytobiorca nie będzie miał prawa do wypłaty świadczeń w określonych przypadkach.

W najgorszym scenariuszu może się więc okazać, że ubezpieczenie, które wybraliśmy w pakiecie z kredytem gotówkowym w ogóle się nam nie przyda i tylko niepotrzebnie podniesie koszt comiesięcznej raty zobowiązania. Dlatego przed podjęciem decyzji zapoznajmy się szczegółowo z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby w kryzysowej sytuacji nie być niemile zaskoczonym.

Koszty ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Stawki polis zależą od kilku czynników, jednak zwykle wynoszą od 0,20 do 0,50% wartości kredytu. Ubezpieczenie kredytu może być więc niemałą “inwestycją”. Załóżmy, że płacimy bankowi dodatkowe kilkaset złotych w ciągu roku – składka wchodzi w skład comiesięcznej raty, co sprawia że odsetki naliczane są od łącznej kwoty zobowiązania finansowego.

Wiele banków oferuje klientom, którzy zdecydują się na zabezpieczenie kredytu preferencyjne warunki jak na przykład niższą marżę, czy oprocentowanie zadłużenia. Jednak pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Nawet jeżeli bank zaproponuje nam 0% prowizji przy wykupieniu polisy, czy obniży marżę, ostatecznie w 99% przypadków całościowy koszt kredytu z ubezpieczeniem będzie większy niż przy kredycie bez polisy – takie są realia.

Polisa do kredytu gotówkowego – zysk dla banków

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to bez wątpienia większe koszty dla kredytobiorcy i większy zysk dla banków. W niektórych instytucjach finansowych polisa do kredytu jest obowiązkowa, a w innych zupełnie dobrowolna. Oczywiście pracownicy banków gorliwie namawiają klientów na zabezpieczenie kredytu, ponieważ dla banku to dodatkowe pieniądze.

Poza tym nierzadko to właśnie kredytodawca inkasuje większą cześć składki ubezpieczeniowej, a do towarzystwa ubezpieczeń trafia tylko pewien procent wpłacanej przez nas kwoty.

Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?

W przypadku podejmowaniu finansowych decyzji pośpiech nigdy nie popłaca. Jeżeli kredyt gotówkowy, który nas interesuje posiada opcję dobrowolnego ubezpieczenia, zastanówmy się dwa razy zanim zdecydujemy się na taki wariant. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto zapoznać się dokładnie z zapisami umowy i punktami dotyczącymi wykluczeń i wiedzieć kiedy ubezpieczyciel może nie przyznać nam ubezpieczenia. W przypadku dużych wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porady doradcy finansowego, który ułatwi nam dokonanie właściwego wyboru.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top