Scoring kredytowy a zakup domu

dom

Kredyt hipoteczny to dla statystycznego Nowaka bardzo często jedyna szansa na realizację marzeń o własnych czterech kątach. Jednak zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu nam wsparcia finansowego, musi dokonać oceny wiarygodności kredytobiorcy, czyli tzw. scoring kredytowy. Na jakich zasadach opiera się ta procedura i co każdy wnioskujący o kredyt mieszkaniowy powinien wiedzieć o scoringu? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Na czym polega scoring kredytu hipotecznego?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Jak wiadomo głównym celem banku jest zarabianie pieniędzy. Scoring, inaczej punktowa ocena ryzyka to jeden ze sposobów oceny zdolności kredytowej. Bank pożyczy środki na zakup nieruchomości tylko tym osobom, które według analizy scoringowej okażą się najbardziej rzetelnymi kredytobiorcami i nie będą miały problemów z regularnym spłacaniem należności.

Jak dokładnie wygląda prześwietlanie wnioskującego o kredyt? Instytucja porównuje profil potencjalnego kredytobiorcy z profilem innego klienta, która dostał kredyt i przyznaje mu punkty za dane cechy. Jeżeli liczba punktów kandydata jest zbliżona do oceny punktowej aktualnego kredytobiorcy terminowo spłacającego dług – bank jest bardziej skłonny udzielić kredytu wnioskującemu. Jednak tak naprawdę każda instytucja posiada swój własny system scoringowy i narzędzia analityczne. Może się więc zdarzyć, że w jednym banku otrzymamy wysoką ocenę punktową, a w innym nie będziemy mieli szans na uzyskanie kredytu.

Scoring kredytowy wykorzystują nie tylko banki, ale i Biuro Informacji Kredytowej, firmy pożyczkowe, a nawet towarzystwa ubezpieczeniowe. To szybka i łatwa metoda oceny ryzyka i wiarygodności klienta.

Jak polepszyć swój scoring kredytowy?

Co może zwiększyć naszą wiarygodność kredytową? Istnieją parametry oceny, na które mamy realny wpływ. System scoringowy ocenia przede wszystkim rodzaj zatrudnienia, stan cywilny kredytobiorcy, poziom miesięcznych dochodów, łączną wysokość zobowiązań finansowych oraz wiek. Jeżeli posiadamy dużo różnych zobowiązań, możemy postarać się zmniejszyć ich liczbę, na przykład rezygnując z nieużywanej karty kredytowej lub konta z kredytem odnawialnym.

Inna metoda na zwiększenie szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, to próba zmiany formy zatrudnienia na bardziej stabilną w oczach banku, czyli umowę o pracę (jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło). Oczywiście dobrą praktyką będzie również zadbanie o swoją pozytywną historię kredytową (bank może prześwietlić nasze działania nawet do 5 lat wstecz). Spłacając regularnie zaciągnięte pożyczki budujemy pozytywną reputację i udowadniamy, że można nam zaufać.

System scoringowy każdego banku analizuje mnóstwo różnych czynników. Pamiętajmy, że przynajmniej na część z nich możemy wpłynąć, porządkując nasze finanse, a tym samym zwiększając szanse na kredyt hipoteczny. Czasami o odrzuceniu naszego wniosku może zadecydować naprawdę mała drobnostka.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top