Rachunek oszczędnościowy – dlaczego warto?

Wiele osób ma duży problem z konsekwencją w oszczędzaniu. Jednak dzięki niektórym produktom bankowym odkładanie środków może być ułatwione. Konto oszczędnościowe to tani i przydatny instrument, szczególnie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długotrwałe zamrożenie kapitału. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na tę formę odkładania pieniędzy mimo niskich stóp procentowych?

Co to jest rachunek oszczędnościowy?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Jest to rodzaj konta bankowego, które zasilamy środkami, aby te mogły w przyszłości zaprocentować. Produkt ten łączy zalety lokaty i tradycyjnego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (tzw. ROR). W przeciwieństwie do klasycznego ROR-u, przelewając środki na rachunek oszczędnościowy, już pierwsza złotówka pracuje na siebie.

Konto oszczędnościowe – zalety

Zwykłe ROR-y są bardzo nisko oprocentowane, przechowywanie tam nadwyżek finansowych nie ma zupełnie sensu. Konto oszczędnościowe jest o wiele lepszym miejscem na gromadzenie kapitału. Produkt ten jest bezpłatny, możemy założyć takie konto zarówno w oddziale banku, jak i przez Internet, czy nawet telefon.

Dużym plusem rachunku oszczędnościowego jest elastyczność tego produktu, która gwarantuje swobodny przepływ środków. W przeciwieństwie do lokat bankowych – wypłacając nagle gotówkę z takiego konta nie tracimy prawa do naliczonych odsetek, nie musimy czekać do końca umowy z wypłatą środków. Często oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest bardzo zbliżone do oprocentowania lokat. Produkt ten pozwala nam również na większą kontrolę nad domowym budżetem, dzięki czemu bardziej uważnie dysponujemy swoimi pieniędzmi.

Rachunek oszczędnościowy możemy traktować również jako poduszkę finansową, pewnego rodzaju zabezpieczenie. Będąc posiadaczami konta oszczędnościowego mamy natychmiastowy dostęp do gotówki w razie nagłych zawirowań życiowych i problemów z pieniędzmi. Zakładając rachunek oszczędnościowy nigdy nie będziemy stratni, bez względu na inflację, zawsze osiągniemy jakiś zysk. Ponadto produkt ten nie jest objęty żadnym progiem finansowym, wpłacamy takie kwoty, na jakie pozwalają nam nasze fundusze. Nie musimy również określać czasu przechowywania pieniędzy na koncie.

Kiedy warto zdecydować się na konto oszczędnościowe?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

To w jaki sposób powinniśmy oszczędzać jest bardzo indywidualną kwestią, zależy od możliwości finansowych i oczekiwań każdego klienta. Konto oszczędnościowe to uniwersalny produkt, który pozwala na bezpieczne lokowanie kapitału z nieograniczonym dostępem do niego. To dobry wybór dla osób z nieregularnymi dochodami, które w jednym miesiącu będą mogły wpłacić 50, a w kolejnym 500 złotych. Warto rozważyć tę opcję gromadzenia nadwyżek finansowych, jeżeli nie chcemy całkowicie zamrażać naszych pieniędzy.

Jeżeli bardzo trudno podjąć nam samodzielną decyzję, zawsze możemy zwrócić się o poradę do doradcy finansowego, który pomoże w wyborze produktu oszczędnościowego skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top