Jak wiadomo banki zarabiają krocie na kredytach i pożyczkach, których oprocentowanie sięga nawet 10% albo i więcej. Z tego względu wiele osób decyduje się na pożyczki prywatne od rodziny i przyjaciół, które najczęściej nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami, poza koniecznością oddania ustalonej kwoty w terminie. Jak ustawodawca traktuje tego rodzaju zobowiązania? Czy pożyczki od bliskich są opodatkowane? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Pożyczka w rodzinie a podatek
Teoretycznie według prawa pożyczki podlegają 2,00% podatkowi, który każdy obywatel musi uiścić. Jednak są pewne wyjątki od tej reguły.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pożyczki zaciągane w kręgu najbliższej rodziny (od rodziców, małżonka rodzeństwa, teściów, czy dzieci) nie muszą być zgłaszane do Urzędu Skarbowego ani nie podlegają opodatkowaniu – pod jednym warunkiem, wartość zobowiązań wobec bliskich nie przekroczyć 9637 złotych przez okres 5 lat (od każdego członka rodziny ta kwota naliczana jest osobno).
Jak pożyczyć bez podatku większą sumę?
Co w sytuacji, jeśli chcemy pożyczyć więcej niż wymieniona wyżej suma? W tym przypadku (bez względu na wysokość kwoty, która przekracza nieopodatkowany limit) musimy zapłacić 2,00% podatku lub skorzystać z pewnego rozwiązania, dzięki któremu nie będziemy musieli podzielić się pożyczonymi pieniędzmi z Urzędem Skarbowym bez względu na wysokość pożyczki. W jaki sposób to zrobić?
Wystarczy w ciągu 14 dni złożyć odpowiednią deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do US (chodzi o deklarację PCC-3) oraz w jakiś sposób udokumentować otrzymane środki (przelew bankowy lub przekaz pocztowy). Warto podkreślić, że ta reguła nie obowiązuje w przypadku zapożyczania u teściów oraz między synową, a zięciem.
Pożyczka od rodziny a pożyczka od znajomych
W przypadku osób niespokrewnionych pożyczone środki podlegają 2,00% opodatkowaniu, ale i tutaj można uchronić się od składania “daniny” Urzędowi Skarbowemu. Jak?
Zwolnione od podatku są środki pieniężne pożyczane od jednej osoby niebędącej członkiem rodziny, o wartości do 5000 zł lub od kilku niespokrewnionych osób o wartości do 25 000 złotych, które otrzymaliśmy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Opodatkowaniu nie podlegają również pożyczki z funduszów zakładowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a także środki pożyczone od wspólnika spółki kapitałowej.
Jak widać jest wiele wyjątków od reguły, dzięki którym możemy uniknąć konieczności uregulowania podatku w przypadku prywatnych pożyczek od rodziny lub zupełnie niespokrewnionych ludzi.
Pamiętajmy, aby poinformować Urząd Skarbowy o chęci skorzystania ze zwolnienia od podatku w ciągu dwóch tygodni od otrzymania pożyczki. Jeśli US dowie się, że nie zgłosiliśmy uzyskanej pożyczki, konskwencje tego czynu mogą być bardzo bolesne dla naszego portfela.