Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Posiadacze kredytów we frankach nadal „na plusie”

Opublikowano: 01-02-2015 Frank szwajcarski - CHF

Gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego dla wielu osób oznacza sporą podwyżkę raty kredytu hipotecznego zaciągniętego w obcej walucie. Do zbulwersowanych kursem szwajcarskiej waluty kredytobiorców z dystansem podchodzą przede wszystkim ludzie, którzy mają świadomość, iż na przestrzeni wielu lat posiadaczom kredytów we frankach udało się sporo zaoszczędzić. Teraz część z tych oszczędności będą zmuszeni po prostu oddać. Na przestrzeni 5-6 lat spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na kwotę 300 tysięcy złotych mogła zaowocować oszczędnością 10-12 tysięcy złotych, gdy wybraliśmy franki szwajcarskie zamiast złotówek.

Ile osób w Polsce posiada kredyt we frankach?

W Polsce ponad pół miliona osób zdecydowało się w przeszłości na zaciągnięcie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Decyzja Centralnego Banku Szwajcarii była powodem do zdenerwowania bardzo wielu z nich, bowiem najprościej rzecz ujmując oznaczała wzrost comiesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Warto mieć na uwadze, iż kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które spłacamy na przestrzeni bardzo wielu lat. Spadek kursu waluty, w której posiadamy kredyt potrafi być powodem do zadowolenia, natomiast jego wzrost może stanowić przedmiot niepokoju. Przez kilka ostatnich lat „frankowicze” mieli szansę płacić zdecydowanie niższą ratę kredytu niż posiadacze kredytów złotówkowych. Sytuacja zmieniła się nieco w kwietniu 2013 roku, gdy odnotowano wzrost kursu franka. Zdecydowanie większe problemy „frankowicze” mają od połowy stycznia 2015 roku, bowiem od tego momentu za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić nawet 4,36 zł. Największy boom na kredyty we frankach odnotowano w 2007 roku, gdy frank kosztował tylko 2,27 zł. Rata kredytu, która w tamtym momencie wynosiła 1500 złotych to na chwilę obecną ponad 2000 złotych.

Spłacasz kredyt od kilku lat? Najpewniej nadal jesteś na plusie!

Większość kredytobiorców, dla których wzrost kursu franka był mocnym ciosem notowała spore oszczędności w stosunku do kredytu złotówkowego nawet przez kilka lat. Sumując wszystkie raty kredytu w frankach możemy w mgnieniu oka obliczyć i upewnić się, że w złotówkach oddalibyśmy bankowi zdecydowanie większą sumę.

Szalenie istotne znaczenie ma fakt, iż kwotę, o którą wzrosła nasza rata kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich poznamy dopiero w dniu, w którym będziemy zobowiązani do zapłacenia kolejnej raty. Nie powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę kursu z dnia, w którym osiągnął on swoją maksymalną wartość.

Jak zmniejszyć ratę kredytu we frankach?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów na zminimalizowanie ciężaru, którym są rosnące koszty kredytu w obcej walucie. Jednym z nich jest zakup waluty w kantorze internetowym, do czego może posłużyć nam otwarte w banku konto walutowe. Różnica kursów pomiędzy kantorem internetowym a bankiem może wynosić 5 groszy na korzyść kantoru. Najistotniejsza powinna być jednak regularna spłata zobowiązania, bowiem w przeciwnym wypadku banki mogą wziąć „pod lupę” nasz kredyt i w pierwszej kolejności poprosić nas o ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia, jeśli będzie istniało prawdopodobieństwo, iż wartość kredytu przewyższa wartość nieruchomości, którą spłacamy.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 5.0/5 (liczba glosow: 3)
Posiadacze kredytów we frankach nadal „na plusie”, Posiadacze kredytów we frankach nadal „na plusie”, 5.0 out of 5 based on 3 ratings Posiadacze kredytów we frankach nadal „na plusie”

Opinie

  1. Obliczeń o których pisze autor można łatwo dokonać samemu na stronie kalkulatora.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *