Zanim banki udzielą kredytobiorcy kredytu hipotecznego, w szczególności na dużą kwotę, wymagają pewnego zabezpieczenia należności. Jednymi z powszechnych metod takiej gwarancji, jest tzw. wkład własny, czy zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością. Kiedyś całkiem popularne było natomiast poręczenie przez trzecią osobę (tzw. żyranta), dziś jest coraz rzadziej stosowane, ale możliwe. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na poręczenie kredytu hipotecznego?
Spis treści
Poręczenie kredytu – co to dokładnie oznacza?


Według obowiązujących przepisów prawa cywilnego poręczeniem określa się umowę, na mocy której poręczyciel zobowiązuje się do spłaty zadłużenia kredytobiorcy, jeżeli ten zalegałby z regulacją zobowiązań wobec banku. Dysponując taką umową, instytucja finansowa ma gwarancję, że jeżeli osoba zaciągająca np. kredyt hipoteczny nie będzie spłacała rat, zrobi to na pewno żyrant. Zwykle bank prosi o poręczenie klientów, którzy zadłużają się po raz pierwszy i nie mają historii kredytowej w BIK lub ich historia kredytowa jest negatywna. Zgodnie z prawem poręczenie wygasa dopiero w momencie, gdy dług zostanie spłacony w 100%.
Poręczyć kredyt hipoteczny czy nie?
Wiele osób zastanawia się – podżyrować kredyt hipoteczny, czy nie? To bardzo trudna decyzja. Niełatwo odmówić, gdy o poręczenie np. kredytu hipotecznego prosi nas ktoś z rodziny lub bliski znajomy. Warto jednak być świadomym, że według danych Biura Informacji Kredytowej, co dziesiąte zadłużenie jest spłacane z opóźnieniem przekraczającym 3 miesiące. Jakie konsekwencje niesie ze sobą poręczenie kredytu na dom lub mieszkanie i co warto wiedzieć, zanim zgodzimy się na zostanie żyrantem?
Poręczenie kredytu hipotecznego obniża zdolność kredytową żyranta


Jakie są konsekwencje poręczenia kredytu hipotecznego dla gwaranta? Żyrant odpowiadając prawnie za spłatę zobowiązania dłużnika automatycznie w ocenie banku dysponuje mniejszą zdolnością kredytową. Bądźmy świadomi, że dane poręczyciela trafiają do Biura Informacji Kredytowej nawet, gdy dług jest terminowo regulowany. Każdy bank może sprawdzić wiarygodność żyranta, który postanowi w przyszłości starać się o kredyt hipoteczny bądź kartę kredytową.
Kredyt hipoteczny z żyrantem – o czym powinien pamiętać poręczyciel?
Pamiętajmy, że podpisując umowę poręczenia, zobowiązujemy się do spłaty długu innej osoby w razie jakichkolwiek problemów. Jeśli kredytobiorca przestanie regulować zadłużenie i bank nie będzie mógł zająć jego majątku, potraktuje jako dłużnika właśnie żyranta. Jeżeli zdecydujemy się na poręczenie zadbajmy o to, aby w umowie znalazł się punkt o natychmiastowym powiadomieniu gwaranta o niespłacaniu zobowiązania przez kredytobiorcę.
W dokumencie warto również zawrzeć punkt, który mówi o tym, że będziemy odpowiadali jedynie za właściwą kwotę długu, a nie np. koszty ewentualnego postępowania komorniczego. Rozsądnym wyjściem jest także ograniczenie wysokości długu, za który chcemy odpowiadać. Ustalmy z bankiem i kredytobiorcą właściwą kwotę, którą zgadzamy się spłacać w razie konieczności np. część zadłużenia lub tylko karne odsetki. Jeżeli nie będziemy wywiązywać się z obowiązków gwaranta, konsekwencje naszych działań zostawią ślad w historii kredytowej i banki nie będą chciały udzielać nam w przyszłości kredytów, traktując jak niewypłacalnych dłużników.
Poręczanie kredytu hipotecznego jest bardzo ryzykowne i może ściągnąć na nas poważne kłopoty finansowe, nawet jeżeli osoba, która prosi nas o taką przysługę, jest w naszym mniemaniu solidnym płatnikiem. Warto zastanowić się dwa razy, zanim podejmiemy taką wiążącą decyzję na lata.