Polisolokata a lokata – czym się różnią?

Wiele osób będących na początku swojej drogi oszczędzania pieniędzy z pomocą instrumentów finansowych, posiada bardzo małą wiedzę na temat produktów depozytowych i gubi się w gąszczu bankowej terminologii. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi inwestycyjnych są lokaty bankowe. Kilka lat temu rynek przeżył też prawdziwy boom na polisolokaty. Jakie są różnice między tymi dwoma produktami i który z tych rachunków oszczędnościowych warto wybrać?

Co to jest polisolokata?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Właściciel polisolokaty podpisuje umowę nie z bankiem, a z firmą ubezpieczeniową. Jest to więc produkt ubezpieczeniowy, a nie bankowy. Polisolokata nazywana zamiennie polisą lokacyjną to połączenie lokaty oszczędnościowej z ubezpieczeniem (polisą na życie). Dzięki takiej sprytnej konstrukcji do 1 stycznia 2015 polisolokatę nie obejmował 19% podatek kapitałowy od zysku z depozytu czyli tzw. podatek Belki, a wszystko to było w zgodzie z obowiązującym prawem. Obecnie produkt ten jest opodatkowany i przez to z pewnością stracił na atrakcyjności.

Polisy lokacjne są zwykle wyżej oprocentowane od zwykłych lokat bankowych. Oszczędzający wpłaca pieniądze na rachunek (zwykle minimalna kwota to 5 000 zł), a po pewnym czasie otrzymuje środki z powrotem wraz z naliczonym zyskiem. W przypadku polisolokaty trudno jednak ulokować pieniądze na krótko. To z założenia produkty długoterminowe, są zakładane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Dużym minusem polisolokaty jest fakt, że produkt ten obejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To oznacza, że w przypadku upadłości instytucji, posiadacze polis lokacyjnych otrzymają zaledwie 50% zwrotu kapitału.

Co to jest lokata?

Właściciel lokaty podpisuje umowę z bankiem, jest to więc inwestycyjny produkt bankowy. Lokata w przeciwieństwie do długoterminowej polisolokaty, może być zawarta nawet na jeden dzień. Oprocentowanie lokat jest zwykle niższe, ale też z reguły mniejszy jest minimalny próg wpłaty środków na konto. Dlatego lokata to dobry wybór dla mniej zamożnych klientów. Minimalny próg wpłaty na lokatę to zwykle 500 zł. Produkt ten również obejmuje 19% podatek Belki od zysków kapitałowych. Lokaty objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym – jeśli bank upadnie właściciele lokat bankowych otrzymają 100% zwrotu środków.

Polisolokata czy lokata – co wybrać?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Lokata bankowa to zdecydowanie bezpieczniejszy produkt inwestycyjny, w przypadku upadłości banku odzyskamy 100% oszczędności, a nie zaledwie 50% jak będąc właścicielami polisolokaty. Wyższy zwrot z inwestycji wiąże się w tym przypadku z większym ryzykiem. Polisy lokacyjne zakładane są także na dłuższy czas niż lokaty i wymagają większej kwoty startowej na zasilenie rachunku. W przypadku nagłych problemów finansowych dużo stracimy wypłacając pieniądze z polisolokaty założonej np. na 2-3 lata.

Żadna decyzja inwestycyjna nie powinna być podejmowana pochopnie i bez dokładnej analizy rynkowych ofert. Pamiętajmy, aby dokładnie przeczytać warunki podpisywanej umowy i poznać mechanizmy działania produktu finansowego przed podpisaniem dokumentu, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top