Płacisz kartą za granicą? Pamiętaj o prowizji za przewalutowanie transakcji

karta kredytowa

Wyjazd zagraniczny bardzo często wiąże się z nieprzewidzianymi transakcjami, które mamy szansę zrealizować z pomocą karty debetowej. Z początkiem 2015 roku transakcje kartami Visa zrealizowane w obcej walucie przeliczane na złotówki są po konkurencyjnym kursie ustalonym przez Visa. Mogłoby się wydawać, iż w rezultacie klienci zapłacą zdecydowanie mniej za pojedyncze transakcje. W rzeczywistości banki zadbały o to, aby zarobić tyle samo lub nawet więcej, co przełożyło się na wprowadzenie nowych prowizji lub podwyższenie tych, które obowiązywały dotychczas.

Kartami debetowymi klienci mogą płacić na całym świecie

Karta debetowa wydana do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego pozwala na realizowanie płatności w praktycznie każdym kraju na świecie, w którym powszechnie akceptowane są karty Visa oraz MasterCard. Klienci mogą w ten sposób uniknąć zmartwień o fakt, iż podczas zagranicznego wyjazdu zabraknie im gotówki. Transakcję mogą zrealizować zarówno kartą debetową rozliczaną w złotówkach, a także rozmaitymi kartami walutowymi do rachunków prowadzonych np. w euro, dolarach, funtach czy frankach szwajcarskich. Największe straty mogą zanotować klienci, którzy dokonują płatności kartą w USD lub EUR pokrywając zakupy np. w funtach brytyjskich. Dochodzi wówczas o podwójnego przewalutowania, podczas którego klient dwukrotnie traci na różnicach kursowych.

Visa pozwala uniknąć podwójnego przewalutowania

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Na początku roku organizacja Visa wprowadziła spore zmiany, które pozwolą klientom uniknąć podwójnego przewalutowania. W myśl najświeższych regulacji opracowanych przez Visa zrealizowana płatność ma prowadzić do obciążenia karty zgodnie z walutą, w której prowadzony jest rachunek. Przeliczanie transakcji po kursie Visa ma szansę przynieść klientom dość sporo oszczędności, gdy porównać je z innymi kursami bankowymi, które potrafią być zdecydowanie bardziej niekorzystne.

Banki zadbają, aby klient nie płacił mniej

Dobre intencje organizacji Visa mają się nijak do priorytetów banków, które na pierwszym miejscu stawiają swój przychód. Mniejszy zarobek związany z różnicami kursowymi banki zamierzają zrekompensować sobie dodatkowymi prowizjami, które mają obowiązywać podczas przewalutowania transakcji kartowych.

Prowizje za przewalutowanie wzrastają masowo

Niedawno PKO Bank Polski przekazał informację, iż od 4 maja prowizja za przewalutowanie transakcji zrealizowanych za pomocą kart PKO Express zostanie podwyższona z 2% do 3%. Zmiany nie obejmą kart, które zostały wydane do rachunku PKO Konto Dla Młodych wydanych przed 10 stycznia 2014 roku. Bardzo wysoką dodatkową prowizje za przewalutowanie transakcji kartowych wprowadził mBank, bowiem wynosi ona 5,9% wartości każdej transakcji. W Meritum Banku prowizja wyniesie 2%, gdy Credit Agricole postanowił podwyższyć ją z poziomu 2% do 3%.

Zmiany dotknęły także taryfę opłat i prowizji w BNP Paribas Banku, w którym przewalutowanie wiąże się z 3% prowizji. Prowizji w BNP Paribas unikną karty MasterCard, co jest dość logicznym posunięciem, bowiem transakcje będą przewalutowane po… skrajnie niekorzystnym dla klienta kursie w przeciwieństwie do kart Visa.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top