Opłaty związane z zakupem mieszkania

kredyt-na-dom

Dla wielu Polaków posiadanie mieszkania na własność to priorytet i jeden z najważniejszych celów w życiu. O ile nie odziedziczymy mieszkania po zmarłych krewnych, to musimy liczyć się z tym, że realizacja marzeń o własnych czterech kątach będzie nas sporo kosztować. Jak przedstawiają się koszty transakcyjne zakupu nowe nieruchomości mieszkalnej i tej używanej? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Koszty zakupu mieszkania z drugiej ręki

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Jednym z podstawowych kosztów przy zakupie lokalu z rynku wtórnego jest tzw. podatek od czynności cywilno – prawnych, którego stawka wynosi 2 % ceny nieruchomości. Niestety kwota ta nie podlega negocjacjom, bo jest to podatek dla Urzędu Skarbowego. Następny koszt związany jest z wpisem prawa własności do księgi wieczystej, jest to stała kwota, niezależna od wartości mieszkania i wynosi 200 złotych.

Zdecydowana większość potencjalnych nabywców nieruchomości z drugiej ręki korzysta z usług biura nieruchomości, oczywiście nie za darmo. Zwykle prowizja dla agenta z tego tytułu wynosi 2,5% plus VAT. Jednak przy odpowiednio przeprowadzonych negocjacjach i celnej argumentacji możemy obniżyć te koszty o nawet pół punktu procentowego.

Kolejny wydatek to taksa notarialna, czyli opłata wręczana notariuszowi za sporządzenie umowy kupna – sprzedaży. Trudno tutaj mówić o konkretnych stawkach, wszystko zależy od wartości samego mieszkania i tego, czy wynegocjujemy jakiś upust.

Ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564). na wynagrodzenie dla notariusza składa się 100 złotych plus kilkuprocentowe nadwyżki zależne od konkretnych cen nieruchomości (przykładowo przy mieszkaniu wartym 200 000 złotych taksa wyniesie 2000 złotych, a przy lokalu za 300 000 złotych – 3000 złotych, są to orientacyjne stawki).

Jednym z najmniej odczuwalnych dla naszego portfela kosztów przy zakupie mieszkania z drugiej ręki jest odpis aktu notarialnego, w zależności od tego ile odpisów potrzebujemy nie będzie to więcej niż kilkaset złotych (jednak zwykle potrzebujemy maksymalnie 2 odpisy).

Ile kosztuje zakup mieszkania od dewelopera?

Kupując nowe mieszkanie nie musimy ponosić opłat związanych z podatkiem od czynności cywilno – prawnych oraz agencją nieruchomości. Jednak w takim wypadku nieruchomość obciążona jest podatkiem VAT.

Podobnie jak w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego tutaj również płacimy za odpis aktu notarialnego, taksę notarialną oraz wpis prawa własności do księgi wieczystej (również 200 złotych). Kupując nowe mieszkanie musimy też pokryć koszty (60 złotych) otwarcia księgi wieczystej w sądzie wieczysto – księgowym (jeżeli nasze lokum jeszcze jej nie ma).

Jak widać, kupno zupełnie nowego mieszkania wiąże się z nieco mniejszymi wydatkami niż lokalu z drugiej ręki. Oczywiście w sytuacji, gdy kupujemy nieruchomość na kredyt hipoteczny musimy jeszcze głębiej sięgnąć do kieszeni, pokrywając bankową prowizję (nawet 3%) od udzielenia kredytu, ubezpieczenie pomostowe oraz inne ubezpieczenia, których zakupu może wymagać bank.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top