Odwrócony kredyt hipoteczny – banki na razie ostrożne

odwrócony kredyt hipoteczny

Rusza odwrócony kredyt hipoteczny

Od połowy grudnia 2014 roku w Polsce obowiązuje ustawa, która pozwala bankom udzielać odwróconego kredytu hipotecznego. To propozycja dedykowana dla właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby czerpać korzyści z faktu jej posiadania, a jednocześnie pragną uwolnić kapitał, który został zamrożony w inwestycji, którą poczynili lata temu. W momencie, gdy ustawa weszła w życie żaden bank nie zdecydował się przygotować swojej oferty obejmującej odwrócony kredyt hipoteczny, bowiem owe instytucje niesamowicie ostrożnie podchodzą do tematu i niechętnie patrzą na wizję wprowadzenia takiego produktu do swojego portfolio.
Zaciągnięcie odwróconego kredytu hipotecznego ma skutkować wypłaceniem właścicielowi nieruchomości jednorazowo sporej kwoty lub w formie rat, które mogą stanowić comiesięczne wsparcie domowego budżetu. Warto zwrócić uwagę, że „haczykiem” jest fakt, iż po śmierci właściciela bank przejmie mieszkanie, choć możliwość jego odkupienia mogą mieć spadkobiercy kredytobiorcy.

Odwrócony kredyt hipoteczny – na jakich warunkach?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym nie precyzuje minimalnego wieku, w którym potencjalny kredytobiorca będzie mógł skorzystać z tego produktu. Spodziewać można się przede wszystkim zainteresowania tym produktem ze strony osób starszych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozyskać w ten sposób środki, które są nam niezbędne do normalnego funkcjonowania. Ponadto wartym podkreślenia faktem jest, iż w przypadku małżeństwa pieniądze będą wypłacane dalej nawet po śmierci jednego ze współmałżonków. Nie da się ukryć, że wybierając ratalną formę wypłaty środków ich liczba i wysokość będzie ściśle sprecyzowana w umowie, a więc będziemy mogli łatwo skalkulować, ile pieniędzy otrzymamy na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat. Korzystnym dla klientów jest fakt, iż po śmierci właściciela mieszkania przekracza sumę kredytu i odsetek bank zobowiązany jest do wypłaty pieniędzy spadkobiercom kredytobiorcy.

Odwrócony kredyt hipoteczny sprawdza się w innych krajach

Pewną rekomendacją odwróconego kredytu hipotecznego, jaką posłużyło się Ministerstwo Finansów jest fakt, iż podobne produkty bankowe funkcjonują od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat w wielu państwach na świecie. z tego produktu kredytowego najczęściej będą korzystały osoby starsze, a więc w opracowanej ustawie szczególną uwagę zwrócono na to, aby ich prawa były należycie chronione.
Odwrócony kredyt hipoteczny to sposób na zarobek banków, dzięki odsetkom, jakie mają szansę naliczać od kwoty, jaką bank wypłacił właścicielowi nieruchomości. Nie ma co się oszukiwać, że niewielkie zainteresowanie banków tym produktem spowodowane jest faktem, iż po śmierci klienta muszą one wycenić nieruchomość, a następnie wypłacić ewentualną różnicę na korzyść klienta jego spadkobiercom. Brak takiego obowiązku z pewnością sprawiłby, iż za chwilę mielibyśmy do czynienia z wysypem ofert odwróconego kredytu hipotecznego. Przedwczesna śmierć kredytobiorcy, któremu bank wypłacałby pieniądze w ratach stanowiłaby dla tej instytucji ogromny zysk, na który na szczęście nie pozwalają przepisy.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Odwrócony kredyt hipoteczny - banki na razie ostrożne

5.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top