Obowiązkowe ubezpieczenia do kredytów hipotecznych

dom

Kredyt na zakup mieszkania to zobowiązanie finansowe, które zwykle spłacamy przez długie lata. Warto być czujnym przy wyborze konkretnej oferty, bo jak wiadomo banki starają się zarobić na kredytobiorcach na wszystkie możliwe sposoby. Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego to element, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ bardzo atrakcyjny na pierwszy rzut oka kredyt mieszkaniowy, może okazać się mniej opłacalny właśnie przez ryzykowną, drogą lub po prostu niedopasowaną polisę.

Czy ubezpieczenie do kredytu mieszkaniowego to konieczność?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Obecnie można ze świecą szukać banku, który oferuje kredyt hipoteczny bez obowiązkowego ubezpieczenia. To wynik ochrony własnych interesów i minimalizacji ryzyka udzielenia kredytu osobom, które nie będą później sumiennie regulowały długu. Bank oferują mnóstwo różnego rodzaju ubezpieczeń, które ogólnie możemy podzielić na dobrowolne oraz obowiązkowe. Dziś rozpatrzymy te drugie.

Ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości

Jest to rodzaj ubezpieczenia, które musi zaakceptować każdy potencjalny kredytobiorca (stanowi zabezpieczenie kredytu dla banku). Obejmuje domy, mieszkania (również te w trakcie budowy). Od jakich zdarzeń chroni naszą nieruchomość tego typu polisa? Ubezpieczenie nieruchomości może zabezpieczać ją przed wybuchem pożaru, zalaniem, uderzeniem pioruna, eksplozją, a także innymi zdarzeniami losowymi.

Oczywiście kredytodawca z punktu widzenia prawa nie może narzucić nam oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Sami na własną rękę decydujemy, od kogo chcemy wykupić polisę dostarczając do banku potwierdzenie posiadania danego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie niskiego wkładu przy braku kapitału

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Innym rodzajem polisy, która jest standardowo wymagana przez banki to ubezpieczenie niskiego wkładu w przypadku kredytobiorców nie dysponujących odpowiednimi oszczędnościami.

Jak wiemy, w ciągu ostatnich kilku miesięcy banki wyśrubowały wymagania stawiane potencjalnym kredytobiorcom, skutkiem czego podniósł się próg minimalnej wartości wkładu własnego i uszczupliła liczba osób, które są w stanie wpłacić całą sumę wymaganego wkładu. W sytuacji, gdy nie posiadamy pieniędzy, które pokryją wkład własny, bank ma prawo żądać od nas wykupienia polisy, dzięki czemu udzielenie kredytu będzie dla instytucji finansowej mniej ryzykowne.

Co to jest ubezpieczenie pomostowe?

Kolejną obowiązkową polisą przy kredycie hipotecznym jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. Chroni ono interesy banku na czas trwania procesu wpisania hipoteki do księgi wieczystej (co trwa od kilku tygodni do nawet pół roku). Przykładowo przy kredycie hipotecznym na kwotę 250 000 złotych ubezpieczenie pomostowe to koszt około 200 złotych miesięcznie.

Powyższe polisy są nie do ominięcia, warto być tego świadomym. Natomiast oferta dodatkowych ubezpieczeń proponowanych przez banki może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Dlatego warto skorzystać z porady doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze oferty zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych polis.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top