Mieszkanie dla Młodych – zasady i warunki programu

Mieszkanie dla Młocych

łody

Chcąc uzyskać stosowne dofinansowanie, które pomoże zakupić pierwszą nieruchomość tj. dom jednorodzinny lub mieszkanie musimy spełnić szereg warunków, którymi nie musielibyśmy się martwić zaciągając standardowy kredyt hipoteczny. Wedle obecnie obowiązujących zasad do programu „Mieszkanie dla Młodych” kwalifikują się osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. W sytuacji, gdy potencjalny beneficjent ukończył już 35 lat ma możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego i skorzystać z dofinansowania w ramach programu do końca roku. Istotny jest również fakt, iż w przypadku małżeństw we wniosku brany pod uwagę jest wiek młodszego współmałżonka.

Do kogo jest skierowany program Mieszkanie dla Młodych?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Beneficjentami programu są osoby, które w roku, w którym zdecydują się skorzystać z programu, nie ukończyły 35 lat (zakup mieszkania) lub 36 lat (budowa domu). W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek najmłodszego z małżonków.

Jakie mieszkanie czy dom możemy kupić w programie?

Z programu można skorzystać w sytuacji zakupu lokalu mieszkalnego do 75 m kw. lub budowy w systemie gospodarczym domu jednorodzinnego do 100 m kw., albo odpowiednio do 85 m kw. i 110 m kw. – jeżeli nabywca wychowuje minimum trójkę dzieci. Są to mniejsze limity niż w programie Rodzina na Swoim, zwłaszcza w przypadku domu (w RnS mogliśmy ująć w programie dom o powierzchni użytkowej aż 150m2, “niezależnie od ilości dzieci”)

Jak wygląda pomoc i jakie nieruchomości możemy kupić?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Pomoc, którą uzyskamy dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” obejmuje dofinansowanie wkładu własnego, które następuje w momencie wypłaty kredytu. Potencjalni kredytobiorcy mają możliwość wyboru pomiędzy wszystkimi bankami, które związały się stosowną umową z Bankiem Gospodarki Krajowej. Wówczas kapitał do spłaty pomniejszony zostaje o dofinansowanie, które trafiło do nas z państwa. Warto zwrócić uwagę, że w ramach MdM możemy kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny, który pochodzi z rynku pierwotnego – program nie wspiera osób nabywających nieruchomość z rynku wtórnego.

Jedyną możliwość objęcia zakupu mieszkania programem stanowi zakup nieruchomości od firmy, czyli najczęściej developera, choć w grę wchodzą także spółdzielnie mieszkaniowe (chociaż doświadczenie wielu osób pokazuje, że sprawa nie jest jednak tutaj prosta).

Należy na koniec podkreślić, iż wielkość nieruchomości i maksymalna cena za metr kwadratowy została określona w odpowiednich dokumentach. Cena za m2 uzależniona jest między innymi od województwa, w której pragniemy zrealizować zakup.

Na jaką kwotę dofinansowania możemy liczyć?

Dofinansowanie dla singla lub małżeństwa bez dzieci wynosi 10% wartości odtworzeniowej mieszkania, która obliczana jest na podstawie kilku czynników. Decydując się na mieszkanie powyżej 50 metrów kwadratowych otrzymamy 10% wartości odtworzeniowej przy uwzględnieniu metrażu 50m2. O 5% więcej otrzymać mogą małżeństwa bądź osoby samotnie wychowujące dzieci. Powierzchnia również określona jest przepisami i ograniczona do 50 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że jeśli w ciągu 5 lat urodzi się nam trzecie lub kolejne dziecko będziemy mieli prawo ubiegać się o kolejne 5% dofinansowania.

Jakie instytucje finansowe (banki) udzielają kredytu?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Z każdym miesiącem rośnie ich ilość, prognozuje się, że niedługo każdy większy bank będzie miał podpisaną umowę z BGK.

Aktualną na chwilę obecną listę banków znajdziesz tutaj.

Limit metrażu (m2)

Limitom podlegają zarówno ceny za metr kwadratowy mieszkania, jak i powierzchnia nieruchomości. Możemy mieć styczność z jednym z trzech kategorii limitów, które obowiązują stolicę województwa, sąsiadujące gminy oraz pozostałe miejscowości w obrębie tego województwa. Dla mieszkania maksymalną powierzchnię stanowi 75 m2 bądź 85 m2, gdy kredytobiorca posiada co najmniej troje dzieci. Zakup domu jednorodzinnego pozwala wybrać powierzchnię 100 lub 110 m2 (przy trójce dzieci).

Zobacz aktualne limity obowiązujące w programie Mieszkanie dla Młodych.

Minimalny okres kredytowania i obowiązkowa waluta

Twórcy programu „Mieszkanie dla Młodych” określili także minimalny okres kredytowania, na jaki muszą zgodzić się uczestnicy programu. Wynosi on 15 lat. Warunkiem koniecznym do otrzymania rządowego wsparcia jest zaciągnięcie kredytu w polskiej walucie.

Zobacz więcej informacji o warunkach, jakie musi spełniać kredyt hipoteczny.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top