Mieszkanie dla młodych – budowa domu

Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych został wymyślony głównie z myślą o osobach, które decydują się zakupić … mieszkanie (w nazwie programu występuje ono na samym początku). Nie oznacza to jednak, że jak myślimy o budowie domu, to stoimy na straconej pozycji. Dla osób, które budują dom systemem gospodarczym ustawodawca przewidział pomoc w postaci zwrotu części zapłaconego podatku VAT.

Kto może starać się o zwrot wydatków przy budowie domu

Prawo do wystąpienia o zwrot wydatków mają osoby fizyczne, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie ukończyły 36. roku życia. Jest jeden warunek, bardzo ważny – jeśli o zwrot stara się osoba będąca w związku małżeńskim, to warunek wieku musi spełnić młodszy z małżonków.

Poza tym ważne jest także to, że do dnia składania wniosku o zwrot nie możemy:

 • być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
 • posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
 • być współwłaścicielem innego budynku, w którym w przypadku zniesienia współwłasności stalibyśmy się właścicielami co najmniej jednego lokalu mieszkalnego (czyli np. być jednym z dwóch współwłaścicieli budynku obejmującego dwa lokale mieszkalne).

Dla jakiego domu możemy starać się o zwrot części kosztów

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Najważniejszym z warunków jest to, że termin wydania pozwolenia na budowę MUSI być wydany po 1 stycznia 2014 r. Sam zwrot zaś możemy otrzymać, jeśli:

 • budujemy dom jednorodzinny,
 • nadbudowujemy lub rozbudowujemy budynek na cele mieszkalne (np. adoptując przy przekształcając poddasze) tak, że w wyniku poczynionych prac powstanie całkowicie nowy lokal mieszkalny,
 • przebudowujemy już istniejący budynek niemieszkalny lub jego część (albo jakieś  pomieszczenia niemieszkalne) na cele mieszkalne, w wyniku czego powstanie nowy lokal mieszkalny.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego programu, Rodzina na Swoim, także i tutaj powierzchnia użytkowa domu kwalifikuje go lub dyskwalifikuje do objęcia pomocą państwa w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. I tak maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który powstanie w wyniku naszej działalności.  To, jakiej powierzchni użytkowej nie może ona przekraczać zależy od dnia, w którym w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywaliśmy co najmniej trójkę dzieci.

Dla takiej sytuacji limit wynosi:

 • 85 m kw. – dla lokalu mieszkalnego
 • 110 m kw. – dla domu jednorodzinnego,

W pozostałych przypadkach jest niższy

 • 75 m kw. – dla lokalu mieszkalnego,
 • 100 m kw. – dla domu jednorodzinnego.

Kiedy można starać się o zwrot

Aby móc starać się o taki zwrot muszą zostać spełnione trzy przesłanki:

 • należy dysponować fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej,
 • faktury muszą dotyczyć wydatku na materiały budowlane, które do 30.04.2004 były opodatkowane stawką 7 proc. podatku od towarów i usług, a od 1.05.2004 są obciążone podatkiem VAT,
 • wydatki poniesione w ramach faktur muszą mieści się w zakresie od dnia wydania pozwolenia na budowę do dnia 30 września 2018 r.

Jaką kwotę można odzyskać?

Dla stawki VAT równej 23 proc. kwota do zwrotu wynosi 65,22 proc. kwoty VAT widocznej na fakturze. Suma zwrotu nie może jednak przekroczyć 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot wydatków

Do jakiego urzędu występujemy o zwrot?

Udajemy się do naszego Urzędu Skarbowego. Bardzo ważne jest to, że wniosek taki możemy złożyć tylko jeden raz. Bardzo ważne jest także to, że musimy go złożyć nie później niż 31 grudnia roku, w którym przystąpiliśmy do użytkowania wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po czterech miesiącach, jeżeli urzędnik stwierdzi, że nasz wniosek jest w pełni merytoryczny i zasadny, US wypłaci nam kwotę wynikającą z przepisów.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Mieszkanie dla młodych - budowa domu

5.052

2 Komentarze

 1. Zawiedziony
  27/07/2014

  Szkoda, że limity są mniejsze niż w Rodzina na Swoim 150m2, jakie tam mógł mieć dom, to było już coś ….

  Odpowiedz
  1. Doradca Finansowy
   27/07/2014

   No cóż, z tego, co widzę, co sporo osób woli mieć mniejszy dom – a tutaj 110 m2 jest już OK.
   A jak jeszcze architekt ujmie na planie budynku np. strych o powierzchni 30m2 a nie pokój to mamy już całkiem spory domek :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top