Spis treści
Lokata terminowa – jak wybrać najlepszy produkt?


Klienci mają możliwość wyboru pomiędzy dziesiątkami propozycji lokat, które zostały przygotowane przez rozmaite instytucje finansowe. Bardzo często złożenie depozytu w banku, w którym nie posiadamy jeszcze rachunku skutkuje możliwością skorzystania z bardzo atrakcyjnego oprocentowania. Zakres możliwości klientów zależy m.in. od sumy depozytu oraz preferowanej długości lokaty.
Klienci doceniają bezpieczeństwo lokat terminowych
Lokata terminowa to bez cienia wątpliwości produkt, który stanowi przedmiot zainteresowania klientów pragnących bezpiecznie oszczędzać, a razem zagwarantować sobie satysfakcjonująco wysokie odsetki kapitałowe. W ofercie praktycznie każdego banku klient znajdzie lokaty terminowe, jednak wybór najlepszego produktu może stanowić twardy orzech do zgryzienia. Klienci mają wątpliwości odnośnie wysokości depozytu, rodzaju oprocentowania, a także czasu trwania lokaty.
Lokata spowoduje zamrożenie gotówki


Przed założeniem lokaty terminowej klient powinien zastanowić się czy produkt będzie w stanie w 100% sprostać jego oczekiwaniom. Istotne znaczenie ma fakt, iż zdeponowana kwota zostanie zamrożona na czas trwania lokaty. Z kolei rezygnacja z produktu przed datą zapadalności sprawi, iż stracimy absolutnie wszystkie zgromadzone do tej pory odsetki. W związku z tym wielu klientów musi realnie ocenić swoje możliwości finansowe, dzięki czemu zweryfikują, jakie pieniądze mogą „zablokować” w formie lokaty. Zdecydowanie mniej ograniczony dostęp do środków oferuje konto oszczędnościowe, które stanowi kontrpropozycję dla lokaty terminowej. Okazuje się, iż niektóre banki chcąc przekonać klientów do swojej oferty przygotowują produkty, które pozwalają na zerwanie lokaty, a zarazem gwarantują wypłatę wypracowanych odsetek.
Lokata – krótko czy długoterminowa?
Bardzo konkurencyjne oprocentowanie są w stanie zaproponować banki, które posiadają w ofercie lokaty trzymiesięczne. Podczas szeroko zakrojonych akcji promocyjnych ich oprocentowanie potrafi oscylować w granicach 4-5% w skali roku. Najczęściej ich podstawowym zadaniem jest zachęcenie klienta do skorzystania z produktu konkretnego banku i nadzieja, iż zostanie on stałym klientem, który na stałe przeniesie swoje depozyty do owej instytucji finansowej. Lokata krótkoterminowa jest idealną propozycją dla klientów, którzy nie są w stanie prognozować, w jaki sposób będzie zmieniała się ich sytuacja finansowa. Z kolei na założenie lokaty długoterminowej powinni decydować się głównie klienci, którzy mają świadomość, iż poradzą sobie bez oszczędności przez np. rok bądź dwa lata. Opłacalność poszczególnych propozycji potrafi stanowić przedmiot wnikliwych analiz, a wiele zależy m.in. od wysokości stóp procentowych.
O czym pamiętać zakładając lokatę terminową?


Przed założeniem lokaty terminowej warto pamiętać, iż bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest zmiana banku, ponieważ korzystanie z produktów tej samej instytucji ze zwykłego przyzwyczajenia to bardzo często powielany błąd. Klient podczas swoich kalkulacji nie powinien zapomnieć także, iż od zysków kapitałowych zostanie odciągnięty 19-procentowy podatek Belki, za którego uregulowanie odpowiedzialny będzie jednak bank.