Spis treści
W jaki sposób zbudowana jest lokata strukturyzowana?
Lokata strukturyzowana to produkt, który ma szansę zyskać uznanie klientów oczekujących zarówno w miarę bezpiecznego sposobu lokowania środków, a zarazem zysków przewyższających te oferowane na tradycyjnych lokatach terminowych. Wbrew pozorom środki wpłacone na lokatę strukturyzowaną nie są w 100% bezpieczne, a klient może osiągnąć ponadprzeciętny zysk, jak i zanotować dotkliwą stratę, której powinien być świadomy i traktować jako potencjalne ryzyko.
Czym właściwie jest lokata strukturyzowana?
Pod pojęciem lokaty strukturyzowanej kryje się instrument finansowy, który powstaje z co najmniej dwóch „składników”, wśród których plasuje się część oszczędnościowa oraz część inwestycyjna. Większość dostępnych na rynku produktów zakłada ulokowanie zdecydowanej większości kapitału w bezpieczne instrumenty finansowe, do których zaliczają się m.in. obligacje skarbowe. Od 5% do 30% kapitału potrafi być przeznaczona na zainwestowanie w bardziej ryzykowne produkty finansowe, które mają szansę zagwarantować ponadprzeciętnie wysoki zysk.
Lokata strukturyzowana to inwestycja długoterminowa
Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z lokaty strukturyzowanej w sytuacji, gdy nasza wiedza na temat instrumentów finansowych, w które inwestujemy jest co najmniej dostateczna. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, iż część inwestycyjna lokaty przyniesie nam istotne straty. Zdarza się, iż banki pobierają prowizje od klientów, którzy zakładają lokaty strukturyzowane. Ponadto warto podkreślić, iż taki instrument finansowy ma z reguły charakter długoterminowy, a więc powoduje „zamrożenie środków” na co najmniej 2-3 lata.
Cechy dobrej lokaty strukturyzowanej
Dylemat ma wielu klientów, którzy szukają dobrej lokaty strukturyzowanej. Takowa powinna charakteryzować się co najmniej częściową, a najlepiej pełną ochroną powierzonego kapitału, którą precyzuje w swojej ofercie bank. Ważny jest wybór odpowiedniej długości trwania lokaty, a także sposób wyliczania stopy zwrotu, który powinien być korzystny z punktu widzenia klienta.
Jakie instrumenty finansowe wchodzą w skład takiej lokaty?
Wśród instrumentów finansowych, na których może być oparta lokata strukturyzowana plasują się między innymi kursy walut, indeksy giełdowe oraz surowce i metale szlachetne. Lokata strukturyzowana może zakładać wzrost kursu EUR/USD, wzrost ceny złota bądź spadek indeksu WIG20. Najbardziej rozczarowani mogą być klienci, którzy po kilku latach odzyskają wyłącznie zainwestowaną sumę, ponieważ zakładany scenariusz nie sprawdził się.
Dostęp do zaawansowanych instrumentów finansowych
Ogromnym atutem lokat strukturyzowanych jest uzyskanie dostępu do instrumentów finansowych, które nie są na co dzień dostępne dla klientów indywidualnych. Przed założeniem lokaty warto założyć zarówno pozytywny, jak i negatywny scenariusz, który uświadomi, ile będziemy w stanie zarobić lub stracić. Inwestorzy powinni ponadto pamiętać, iż sugerowanie się wynikami z przeszłości niekoniecznie będzie miało jakiekolwiek odzwierciedlenie w przyszłości.