Spis treści
Komu powinna spodobać się lokata rentierska?


Bardzo wielu klientów przejawiających zainteresowanie inwestycjami dopiero po pewnym czasie styka się z lokatami rentierskimi. To produkt bankowy dedykowany klientom, których priorytetem jest uzyskiwanie regularnych odsetek od zainwestowanego kapitału. W porównaniu do zwykłych lokat różnią się one przede wszystkim momentem wypłaty odsetek, które zasilają rachunek klienta co najmniej kilkukrotnie, gdy standardowa lokata zakłada wypłatę odsetek jednorazowo po jej zakończeniu.
Cechy charakterystyczne lokaty rentierskiej
Zarówno lokata rentierska, jak i lokata terminowa zakładane są na ściśle sprecyzowany okres czasu. Wśród lokat terminowych mamy szansę spotkać się z propozycjami lokowania środków na 1, 3 lub 6 miesięcy. Z kolei lokaty rentierskie to najczęściej propozycje na 12, 24 lub 36 miesięcy. Z racji sposobu skonstruowania lokaty rentierskiej najczęściej charakteryzuje się ona mniej atrakcyjnym oprocentowaniem od lokaty terminowej. Odsetki wpływają systematycznie na rachunek klienta, a przelewy mogą być wykonywane przez bank regularnie np. co 1, 3 lub 6 miesięcy. Warto podkreślić, iż odsetki nie podlegają kapitalizacji, a w związku z tym zysk z lokaty rentierskiej jest niższy od zysku, jaki jest w stanie zagwarantować zwykła lokata terminowa oprocentowana na tym samym poziomie.
Lokata rentierska sprosta oczekiwaniom zamożnych klientów?


Klienci, którzy wyrażają zainteresowanie założeniem lokaty rentierskiej bardzo szybko zdają sobie sprawę, iż to produkt ukierunkowany na zdecydowanie najzamożniejszych klientów pragnących właściwie zagospodarować dość spory depozyt. Potwierdzają to minimalne kwoty, których wymagają niektóre banki, do uruchomienia lokaty rentierskiej. Łatwo domyślić się, iż z tego powodu lokaty rentierskie nie cieszą się przesadnie wysokim zainteresowaniem, a zarazem banki nie przykładają ogromnej uwagi do ich aktywnej promocji.
Oprocentowanie lokaty rentierskiej
Oprocentowanie pomiędzy 2% a 3% są w stanie zaproponować klientom banki posiadające w ofercie lokatę rentierską. Z reguły oprocentowanie uzależnione jest m.in. od wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Bardzo często z atrakcyjnym oprocentowaniem mają do czynienia klienci, którzy zamierzają ulokować dość znaczną kwotę. Czasami ponadprzeciętnie wysoka kwota, na którą chcemy założyć lokatę rentierską obliguje nas do podjęcia indywidualnych negocjacji z bankiem w sprawie wyższego oprocentowania.
Co przemawia za założeniem lokaty rentierskiej?


Na założenie lokaty rentierskiej decydują się przede wszystkim klienci, którzy chcą na bieżąco osiągać korzyści wynikające z ulokowania sporego depozytu. Lokatę rentierską możemy w pewnym sensie porównać do konta oszczędnościowego, aczkolwiek jej przewagę stanowi stałe, gwarantowane oprocentowanie, gdy w przypadku rachunków oszczędnościowych często ulega ono zmianie. Podstawową wadą lokaty rentierskiej jest brak możliwości skorzystania z efektu kapitalizacji odsetek, który pozostaje w zasięgu klientów preferujących wybór lokat terminowych.