W dobie rosnącej popularności e-zakupów nadal co piąta osoba woli opłacać je gotówką przy odbiorze. Powodem tego jest w pewnym stopniu brak zaufania do transakcji dokonywanych na odległość. Polacy nadal boją się, że mogą zostać oszukani i zamiast poszukiwanego produktu otrzymają przysłowiowego kota w worku. Jak pokazują wyniki badania “Wizerunek polskiego sektora bankowego” przeprowadzonego przez TNS Polska we współpracy z KIR, zakupy w sieci robi co drugi ankietowany klient banków (50 proc.), a możliwości za nich zapłaty jest wiele. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas ale i pieniądze.
Spis treści
Jak zapłacić za zakupy online?


PAY – BY – LINK
Jedna z najpopularniejszych form dokonywania transakcji. Zaraz po dokonaniu zakupów klient zostaje przekserowany na stronę operatora płatności internetowych (np. eCard). Z listy banków wybieramy ten, w którym mamy konto, a następnie zostajemy przekserowani na stronę logowania. Co istotne, wystarczy tylko się zalogować i potwierdzić transakcję kodem autoryzacyjnym, ponieważ wszystkie dane do przelewu wypełnione są automatycznie.
BLIK lub PEO PAY
Płatności za pomocą Bliku są możliwe w następujących bankach: PKO Banku Polskim (w tym w Inteligo), Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, mBanku (w tym Orange Finanse), Alior Banku, Banku Millennium lub Getin Banku. System PeoPay to rozwiązanie przygotowane dla klientów Banku Pekao.
Jeżeli wybierzemy płatności Blikiem wówczas zostaniemy poproszeni o wpisanie 6-cyfrowego kodu, który wyświetli się nam w aplikacji mobilnej banku, a następnie transakcję musimy potwierdzić w naszym telefonie. W tym drugim przypadku (PeoPay) należy zeskanować kod QR, wyświetlany na monitorze. Płatność jest w akceptowana wyłącznie w aplikacji.
Przelew bankowy
Tej formy nie trzeba chyba szczegółowo przedstawiać. Po dokonaniu zakupów dostajemy informację z numerem konta sprzedawcy. Jest to jednak czynność bardziej czasochłonna, niż Pay by Link, ponieważ wszystkie dane do przelewu musimy uzupełnić samodzielnie. Dodatkowo realizacja transakcji może ulec opóźnieniu, ponieważ sprzedawca wyśle towar dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na jego koncie.
Karta kredytowa
Po dokonaniu zakupów na stronie sprzedającego wybieramy opcję płatności kartą płatniczą. Wprowadzamy numer karty, datę jej ważności, a także trzycyfrowy kod CVC/CVV. Metoda ta jest równie szybka jak przelew pay-by-link, ale mniej wygodna.
Cyfrowy portfel MasterPass
To nowość wśród opcji płatności internetowych. Najmniej popularny, lecz niekoniecznie zawodny. Jest to e-portfel, do którego możemy podpiąć karty płatnicze z logo MasterCarda. Po wybraniu tej formy płatności automatycznie obciążamy rachunek karty, bez konieczności ręcznego przepisywania danych z awersu i rewersu. Dostępny wyłącznie w trzech bankach: Raiffeisen Polbank, Bank Zachodni WBK i BGŻ BNP Paribas.
Szybkie płatności internetowe są nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Pamiętajmy o tym zakładając konto w banku. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze.