Kredyt oddłużeniowy w banku – co warto o nim wiedzieć?

Nieprzemyślane decyzje finansowe lub wypadki losowe to najczęstsze przyczyny, z powodu których klienci przestają nagle spłacać zobowiązania wobec banków. Kredyt oddłużeniowy to produkt finansowy, którego celem jest pomoc kredytobiorcom nie będącym w stanie terminowo regulować swoich zadłużeń, i którym grozi egzekucja komornicza. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji na temat kredytu dla dłużników.

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Oddłużenie są to kroki prowadzące do poprawy sytuacji finansowej zadłużonego (tzw. restrukturyzacja zobowiązań). Kredyt oddłużeniowy jest to kredyt udzielany na specjalnych warunkach, pozwala na uregulowanie zaległości dłużnika i uzyskanie płynności finansowej.

Na co zwrócić uwagę starając się o kredyt na spłatę długów?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Warto wiedzieć, że banki przyznające kredyty oddłużeniowe ponoszą ogromne ryzyko związane z niewypłacalnością swoich klientów. Z tego względu koszty takiego kredytu nie są niestety niskie. Nawet, jeżeli samo oprocentowanie produktu nie będzie wydawało się wysokie, bank z pewnością zarobi na dłużniku poprzez różne dodatkowe opłaty, które po zsumowaniu będą bardzo odczuwalne dla naszego portfela. Zwróćmy uwagę, czy kredyt oddłużeniowy, który nas interesuje posiada stałe, czy zmienne oprocentowanie. Każdy bank ustala też próg maksymalnej kwoty, jaką pożycza kredytobiorcom, to bardzo istotna informacja dla dłużników. Dlatego warto sprawdzić, jakie limity kwotowe dla swoich klientów nakładają poszczególne instytucje finansowe.

Jak dostać kredyt oddłużeniowy?

Uzyskanie kredytu oddłużeniowego nie jest takie proste. Ponieważ jest to decyzja ryzykowna dla obu stron – zarówno klienta, jak i instytucji finansowej. Przed udzieleniem kredytu oddłużeniowego, bank dokładnie prześwietla potencjalnego kredytobiorcę i szczegółowo sprawdza jego aktualną sytuację materialną. Nie warto więc zatajać jakichkolwiek informacji, podczas wizyty w banku należy podać nasze absolutnie wszystkie nieuregulowane zobowiązania, przedstawiając ich pełną dokumentację. Kredytodawca będzie prawdopodobnie wymagał także od nas określonych wpływów, które co miesiąc zasilają nasz rachunek oraz zaświadczenia potwierdzającego regularne opłacanie składek  ZUS.

Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia?

Przed zaciągnięciem kredytu oddłużeniowego warto dobrze się zastanowić, czy faktycznie będziemy w stanie udźwignąć kolejne zadłużenie? Przekalkulujmy możliwości spłaty nowego kredytu, najlepiej z pomocą pracownika banku lub doradcy finansowego, którzy będą potrafili spojrzeć na naszą sytuację w realistyczny sposób.

Kredyt oddłużeniowy to często ostatnia deska ratunków dla osób mających problem z regularnym uiszczaniem rat zaciągniętych kredytów. Jeżeli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Z kolei na przyszłość bardziej ostrożnie podchodźmy do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań w banku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top