Kredyt hipoteczny na garaż – czy jest dostępny?

Każdy bank chętnie udziela klientom kredytów hipotecznych, dzięki którym kredytobiorcy finansują zakup mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Instytucje finansowe zdecydowanie większą ostrożność wykazują wówczas, gdy przedmiotem zainteresowania klientów pozostaje garaż, którego zakup miałby zostać pokryty ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego.

Garaż to nieruchomość, którą trudniej sprzedać

Główny argument, który sprawia, iż banki są ostrożniejsze to fakt, że garaż jest nieruchomością niemieszkalną. Ponadto jej sprzedaż wymaga nieco więcej czasu, ponieważ znalezienie potencjalnego kupującego trwa zauważalnie dłużej. Na praktycznie wszystkich osiedlach mieszkaniowych garaże posiadają wspólną księgę wieczystą, co sprawia, iż bank może zabezpieczyć udział w księdze wieczystej lub zdecydować się na ustanowienie hipoteki na mieszkaniu klienta, jeśli ten takowe posiada. W przeciwnym wypadku uzyskanie kredytu na garaż jest wręcz niewykonalne.

Istotne znaczenie ma forma prawna nieruchomości

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Klienci muszą wziąć pod uwagę także formę prawną nieruchomości, ponieważ banki oczekują, iż kupując garaż uzyskamy odrębną własność hipoteczną. Problemem może być sytuacja, w której zakup sprawi, że staniemy się posiadaczami spółdzielczego prawa do lokalu. Banki wiedzą, że finansując zakup garażu „bez gruntu” mają zdecydowanie więcej do stracenia.

Jakie możliwości proponują poszczególne banki?

Sfinansowanie zakupu mieszkania i garażu jednocześnie to operacja, która ma realne szanse powodzenia. Z kolei zaciągnięcie kredytu hipotecznego wyłącznie na garaż z wyodrębnioną księgą wieczystą pozostaje realne wyłącznie w Banku Millennium, Pekao SA oraz PKO BP. Łatwo domyślić się, iż każdy bank akceptuje finansowanie garażu, który zostanie wybudowany wraz z domem. Na etapie ubiegania się o kredyt na mieszkanie z garażem klienci muszą dostarczyć zaledwie jeden dokument więcej, a mianowicie przedstawić podlegającą mu księgę wieczystą.

Czy kredyt na mieszkanie z garażem będzie droższy?

W zdecydowanej większości wypadków banki nie decydują się na podwyższenie oprocentowania bądź innych warunków kredytu hipotecznego, gdy celem finansowania będzie nie tylko mieszkanie, ale także garaż. Pod warunkiem, iż w dalszym ciągu kredytobiorca będzie mógł pochwalić się identyczną zdolnością kredytową i niezbędnym z punktu widzenia każdego banku wkładem własnym.

Przeszkodę potrafi stanowić minimalna wartość kredytu

W bardzo wielu bankach realną przeszkodą jest minimalna wartość kredytu hipotecznego, która potrafi oscylować w granicach 40-60 tysięcy złotych w zależności od oferty. Bywa, iż to wysoko postawiona poprzeczka, która pozostaje nie do przeskoczenia i sprawia, iż klienci muszą zainteresować się kredytami gotówkowymi, które stanowią bezdyskusyjnie wyższy koszt. Atutem kredytu gotówkowego jest to, że znika większość opłat okołokredytowych, które pojawiają się przy hipotece.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Jakim kredytem bankowym można sfinansować zakup lub budowę garażu?

Kredyt gotówkowy lub pożyczka hipoteczna

Podatek za garaż

jeśli garaż nie posiada księgi wieczystej i jest częścią wspólną budynku – przy zakupie trzeba liczyć się 8-procentowym podatkiem VAT.

Warunki i zasady wnioskowania o kredyt hipoteczny na garaż

Bank nie udzieli kredytu, jeśli nie będzie możliwości jego zabezpieczenia

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top