Każdy bank chętnie udziela klientom kredytów hipotecznych, dzięki którym kredytobiorcy finansują zakup mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Instytucje finansowe zdecydowanie większą ostrożność wykazują wówczas, gdy przedmiotem zainteresowania klientów pozostaje garaż, którego zakup miałby zostać pokryty ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego.
Spis treści
Garaż to nieruchomość, którą trudniej sprzedać


Główny argument, który sprawia, iż banki są ostrożniejsze to fakt, że garaż jest nieruchomością niemieszkalną. Ponadto jej sprzedaż wymaga nieco więcej czasu, ponieważ znalezienie potencjalnego kupującego trwa zauważalnie dłużej. Na praktycznie wszystkich osiedlach mieszkaniowych garaże posiadają wspólną księgę wieczystą, co sprawia, iż bank może zabezpieczyć udział w księdze wieczystej lub zdecydować się na ustanowienie hipoteki na mieszkaniu klienta, jeśli ten takowe posiada. W przeciwnym wypadku uzyskanie kredytu na garaż jest wręcz niewykonalne.
Istotne znaczenie ma forma prawna nieruchomości
Klienci muszą wziąć pod uwagę także formę prawną nieruchomości, ponieważ banki oczekują, iż kupując garaż uzyskamy odrębną własność hipoteczną. Problemem może być sytuacja, w której zakup sprawi, że staniemy się posiadaczami spółdzielczego prawa do lokalu. Banki wiedzą, że finansując zakup garażu „bez gruntu” mają zdecydowanie więcej do stracenia.
Jakie możliwości proponują poszczególne banki?


Sfinansowanie zakupu mieszkania i garażu jednocześnie to operacja, która ma realne szanse powodzenia. Z kolei zaciągnięcie kredytu hipotecznego wyłącznie na garaż z wyodrębnioną księgą wieczystą pozostaje realne wyłącznie w Banku Millennium, Pekao SA oraz PKO BP. Łatwo domyślić się, iż każdy bank akceptuje finansowanie garażu, który zostanie wybudowany wraz z domem. Na etapie ubiegania się o kredyt na mieszkanie z garażem klienci muszą dostarczyć zaledwie jeden dokument więcej, a mianowicie przedstawić podlegającą mu księgę wieczystą.
Czy kredyt na mieszkanie z garażem będzie droższy?
W zdecydowanej większości wypadków banki nie decydują się na podwyższenie oprocentowania bądź innych warunków kredytu hipotecznego, gdy celem finansowania będzie nie tylko mieszkanie, ale także garaż. Pod warunkiem, iż w dalszym ciągu kredytobiorca będzie mógł pochwalić się identyczną zdolnością kredytową i niezbędnym z punktu widzenia każdego banku wkładem własnym.
Przeszkodę potrafi stanowić minimalna wartość kredytu


W bardzo wielu bankach realną przeszkodą jest minimalna wartość kredytu hipotecznego, która potrafi oscylować w granicach 40-60 tysięcy złotych w zależności od oferty. Bywa, iż to wysoko postawiona poprzeczka, która pozostaje nie do przeskoczenia i sprawia, iż klienci muszą zainteresować się kredytami gotówkowymi, które stanowią bezdyskusyjnie wyższy koszt. Atutem kredytu gotówkowego jest to, że znika większość opłat okołokredytowych, które pojawiają się przy hipotece.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Jakim kredytem bankowym można sfinansować zakup lub budowę garażu?
Kredyt gotówkowy lub pożyczka hipoteczna
Podatek za garaż
jeśli garaż nie posiada księgi wieczystej i jest częścią wspólną budynku – przy zakupie trzeba liczyć się 8-procentowym podatkiem VAT.
Warunki i zasady wnioskowania o kredyt hipoteczny na garaż
Bank nie udzieli kredytu, jeśli nie będzie możliwości jego zabezpieczenia