Kredyt hipoteczny „Mieszkanie dla Młodych” krok po kroku

Kredyt hipoteczny jest jedną z najpopularniejszych form pożyczek długoterminowych, a tym samym form finansowania zakupu nieruchomości. Rządowy program „Mieszkanie dla młodych” dodatkowo ma wspomóc polskie rodziny i ułatwić im starania o własne M. Nie zmienia to jednak faktu, że proces udzielania kredytu jest żmudny i wiąże się z koniecznością składania dziesiątek dokumentów. Radzimy, jak krok po kroku przejść pomyślnie całą procedurę uzyskania środków na własne mieszkanie lub dom w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” ma wspierać osoby do 35 roku życia w zakupie własnego lokum. Pomoc ta polega na dofinansowaniu wkładu własnego na rynku pierwotnym i wtórnym. Za realizację programu odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego i to od niego zależy, czy dostaniemy kredyt hipoteczny.

Krok pierwszy: Czy spełniam kryteria MDM?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Starając się o kredyt hipoteczny w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” warto od razu odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie. Jakie warunki należy spełniać?

  1. Wnioskodawca nie może być właścicielem innego mieszkania (również w przyszłości). Wyjątek stanowią rodziny z trojgiem dzieci.
  2. Najmłodszy z małżonków nie może ukończyć 35 roku życia.
  3. Kredyt hipoteczny zostanie zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat.
  4. Cena mieszkania/domu nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Pamiętajmy również, że w przypadku ubiegania się o kredyt z dofinansowaniem „Mieszkanie dla Młodych” ważny jest metraż, który w przypadku mieszkania nie może przekroczyć 75m2, a dla domu jednorodzinnego 100 m2.

Krok drugi: Ocena zdolności kredytowej

Ubiegając się o przyznanie kredytu hipotecznego, czy to z dofinansowaniem czy też bez musimy mieć pewność, że niezależnie od wszystkiego będziemy mieli możliwość regularnej spłaty rat kredytu. Wprawdzie każdy bank zdolność kredytową klienta rozpatruje inaczej, niemniej jednak trzy kwestie są zawsze brane pod uwagę:

  1. Pożądana kwota kredytu
  2. Okres zobowiązania
  3. Dochody

Krok trzeci: Procedura ubiegania się o dofinansowanie wkładu własnego

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Spełniwszy wymogi kroku pierwszego i drugiego możemy złożyć wniosek wraz z wnioskiem o przyznanie kredytu w wybranej przez siebie placówce bankowej, która przystąpiła do programu „Mieszkanie dla Młodych”. Do takiego wniosku należy dołączyć:

  1. Pisemne oświadczenie o spełnianiu warunków, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 wraz z oświadczeniem, że będzie on spełniony również w dniu nabycia mieszkania.
  2. Pisemne zobowiązanie do rozwiązania dotychczasowej umowy najmu i opróżnienia lokalu lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, w terminie 6 m-cy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania.
  3. Pisemne oświadczenie, że nabywane mieszkanie lub dom będzie służyć wyłącznie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Krok czwarty: Wybór mieszkania lub domu

Dla jednych najprzyjemniejszy, dla innych najtrudniejszy moment, wszak mówimy  o miejscu, które kupujemy na wiele lat i będziemy w nim codziennie przebywać.

Krok piąty: Decyzja kredytowa

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Bank, w którym decydujemy się zaciągnąć kredyt hipoteczny ma aż 60 dni na skompletowanie dokumentacji i wysłanie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to jednej z najbardziej nerwowych momentów, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo jak zostaną rozpatrzone dokumenty. Dopiero wydanie przez BGK decyzji o udzieleniu dofinansowania sprawia, że możemy ponownie udać się do banku i dopiąć szczegóły umowy kredytowej.

Krok szósty i siódmy: Podpisanie umowy kredytowej, aktu notarialnego i wypłata środków

Jeżeli uzyskamy kredyt hipoteczny wiedzmy, że kwota ta nie trafi na nasze konto, lecz od razu do podmiotu sprzedającego nam mieszkanie. Co to oznacza w praktyce? Musimy pamiętać o kosztach dodatkowych związanych z zawarciem umowy danego lokalu. Dodatkowe opłaty dotyczą m.in. taksy notarialnej, wpisu do ksiąg wieczystych a także prowizji za udzielenie kredytu.

Decydując się na kredyt w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” miejmy na uwadze powyższe informacje, aby dzięki temu oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów związanych z koniecznością załawiania tysiąca formalności

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top