Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny dla marynarza – jak go zdobyć?

Opublikowano: 11-01-2017

Marynarze należą do specyficznych klientów banków, gdy w rachubę wchodzą kredyty hipoteczne. Pracują na podstawie kontraktów, a same zarobki otrzymują w walucie obcej. Jednak pomimo tego, iż takim osobom jest trudniej uzyskać kredyt na zakup mieszkania czy domu nie oznacza to, że taka forma wsparcia pozostaje dla nich niedostępna, choć czasami trudniej ją zdobyć.

Jakich dokumentów wymaga od marynarza bank?

Przygotowując się do złożenia wniosku o udzielenie kredytu powinniśmy zgromadzić odpowiednie dokumenty, których zażąda od nas bank. Powinniśmy skupić się na dokumentach, które poświadczają sytuację finansową marynarza. Naszym zadaniem jest zgromadzenie kontraktu marynarskiego z bieżącego i poprzedniego roku, odszukanie książeczki żeglarskiej, potwierdzeń wypłat z ostatniego roku, a także wyciągu z konta walutowego, na które jest przekazywanie wynagrodzenie z ostatnich dwunastu miesięcy. Oczywiście w zależności od banku, w którym składamy wniosek, możemy zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowym dokumentów. Marynarze starający się o kredyt hipoteczny wraz z żoną bądź partnerką powinni dostarczyć także wyciągi z jej konta oraz dokument tożsamości. Żona marynarza powinna również dołączyć dokumenty, które potwierdzają wysokość osiąganego przez nią dochodu, co może sprawić, iż wzrośnie zdolność kredytowa.

Czy i komu marynarz powinien udzielić pełnomocnictwa?

Marynarze przez dużą część roku są poza domem, co może utrudnić wspólne uczestniczenie w procesie starania się o kredyt. W przypadku, gdy marynarz jest na statku partnerka lub żona może go reprezentować samodzielnie. Niezbędne jest jednak pełnomocnictwo, którego wymaga każdy bank bądź deweloper. Pełnomocnictwo powinno być stworzone w formie aktu notarialnego, aby mieć pewność, że nikt go nie zakwestionuje. Posiadając pełnomocnictwo partnerka marynarza może samodzielnie uczestniczyć w procesie przygotowawczym i w samym podpisaniu umowy o udzielenie pożyczki na zakup mieszkania czy domu. Warto dodać, że mimo posiadanego pełnomocnictwa żona nie ma możliwości aktywowania w imieniu małżonka karty kredytowej czy też dostępu do systemu informatycznego banku.

Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki na zakup swoich czterech kątów wiele osób korzysta z usług doradcy kredytowego. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ to on sprawdza jak prezentują się oferty poszczególnych banków. Wybierając usługi takiego doradcy musimy kierować się przede wszystkim czy dana osoba posiada bogate doświadczenie, które poparte jest szerokim gronem zadowolonych klientów. Doradca kredytowy powinien być zaangażowany w naszą sprawę i ułatwić nam wybór możliwie najlepszej opcji kredytowej, podkreślając przy tym jakie wady i zalety wynikają z wyboru poszczególnych rozwiązań. Usługi doradcy powinny opierać się na merytorycznym wsparciu rodzin marynarskich, które podjęły decyzję o ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Takiej osobie łatwiej jest również określić sytuację finansową samych zainteresowanych oraz poprowadzić całą sprawę od początku do końca, aby klienci uzyskali pozytywną odpowiedź banku.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *