Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy

Opublikowano: 20-09-2014

Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a gotówkowym?

Kredyt hipoteczny jak sama nazwa wskazuje zaciągany jest „pod hipotekę”. Podpisując w banku umowę kredytową zgadzamy się automatycznie na to, aby nieruchomość, na którą jest zaciągany kredyt, była zabezpieczeniem dla banku. Oznacza to, że w sytuacji, w której przestaniemy spłacać kredyt może ona zostać przejęta przez bank. W Polsce jednak nie ma takich przepisów jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie bardzo łatwo stracić swój dom jeżeli zalegamy z ratami. U nas prawo jest inne, co wpływa także i specyfikę kredytu hipotecznego – możemy mieć nieruchomość wartą milion złotych, ale jeżeli nie będziemy mogli udokumentować źródła stałych dochodów, to bank kredytu nam nie udzieli.

Kredyt gotówkowy to z rodzaj kredytu zaciągany BEZ zabezpieczenia na hipotece (inaczej mówilibyśmy o pożyczce hipotecznej), na krótszy okres niż kredyt hipoteczny oraz na mniejsze kwoty (w przeważającej większości przypadków). O ile dla kredytu hipotecznego banki bardzo rygorystycznie patrzą się na zdolność kredytową, to już dla kredytu gotówkowego są w stanie udzielić go swoim stałym Klientom jedynie na podstawie historii naszego rachunku – i to nawet na kwoty przekraczające 50.000 zł.

Z innych ważnych różnic to taka, że kredyt gotówkowy do 80.000 zł nadpłacamy zawsze bez prowizji (dla kredytów hipotecznych każdy bank podchodzi z kolei inaczej – najczęściej prowizja występuje w sytuacji, gdyby doszło do całkowitej spłaty kredytu przez pierwszych kilka lat od jego zaciągnięcia).

Poza tym same formalności są dużo bardziej proste – niekiedy wystarczy tylko  zaakceptowanie wniosku kredytowego w systemie transakcyjnym online, aby w chwilę potem od razu otrzymać środki na nasze konto

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o oprocentowaniu – kredyt hipoteczny jest najtańszym z kredytów (jeżeli weźmiemy pod uwagę oprocentowanie), kredyt gotówkowy – najdroższym.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *