Spis treści
Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
Czasami ważna decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zbiega się w czasie z innymi poważnymi krokami, które prowadzą choćby do zmiany zatrudnienia. Okazuje się, iż zmiana pracy na etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny może być sporym utrudnieniem, bądź nawet wykluczać zaciągnięcie zobowiązania, ponieważ potrafi negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową klienta. Dowiedz się, czy zmiana pracy ma wpływ na decyzję kredytową i jak uzyskać kredyt hipoteczny, gdy zmieniamy miejsce zatrudnienia?
Czy zmiana pracy ma wpływ na decyzję kredytową?
Wiele osób ubiegających się o kredyt hipoteczny zastanawia się, czy zmiana zatrudnienia wpływa na decyzję kredytową? Bardzo wiele zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji, w której znalazł się potencjalny kredytobiorca. Zmiana pracy po podpisaniu umowy kredytowej nie ma dla banku większego znaczenia. Schody zaczynają się wówczas, gdy klient zamierza zmienić cel kredytu, ponieważ np. rozmyślił się z zakupu konkretnej nieruchomości, którą zdążył już sprawdzić bank. W takich okolicznościach wszystkie procedury ruszają od początku, co sprawia, iż będziemy musieli poinformować bank o zmianie miejsca pracy.
Staż pracy a kredyt hipoteczny
Warto podkreślić, że banki wymagają minimalnego stażu pracy – nawet, gdy zmiana miejsca zatrudnienia poskutkowała poprawą sytuacji ekonomicznej klienta wnioskującego o kredyt na zakup domu lub mieszkania. Ile wynosi minimalny staż pracy w przypadku różnych form zatrudnienia?
Umowa o pracę powinna trwać od minimum 3 miesięcy
Wszystkie banki akceptują umowę o pracę na czas określony, jak i czas nieokreślony, aczkolwiek posiadają własne kryteria, które dodatkowo biorą pod uwagę. Część instytucji finansowych, w których możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny oczekuje, iż umowa będzie trwała od co najmniej trzech miesięcy i nie wygaśnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W przeciwnym wypadku odmowa kredytu hipotecznego to niemal pewnik. Zmiana miejsca zatrudnienia przed wizytą w banku potrafi wydłużyć okres oczekiwania na kredyt hipoteczny nawet do kilku miesięcy. W bardzo niewielu sytuacjach instytucje finansowe podejmują indywidualną decyzję wobec klienta, choć muszą występować solidne przesłanki, które go do tego skłonią.
Czy banki wymagają informacji o zmianie miejsca pracy?
W umowach kredytowych instytucje finansowe potrafią zawierać zapisy, które zobowiązują klientów do informowania o zmianie miejsca zatrudnienia. W praktyce bardzo wielu kredytobiorców nie stosuje się do tego punktu, co nie rodzi dodatkowych problemów pod warunkiem, iż raty kredytowe są przelewane na wskazany rachunek zgodnie z ustalonym harmonogramem. Niektóre banki chcą otrzymać informacje wyłącznie wówczas, gdy klient utracił dochód, bądź jego wysokość stanowi zaledwie 1/3 dotychczas uzyskiwanego wynagrodzenia.
Jeśli masz jakieś wątpliwości związane ze zmianą pracy i kredytem hipotecznym, skontaktuj się z naszym ekspertem finansowym, który wyczerpująco odpowie na Twoje wszystkie pytania.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Okres zatrudnienia a wpływ na zdolność kredytową
O zdolności kredytowej decyduje głównie wysokość dochodów, a także prawdopodobieństwo ich utrzymania na podobnym poziomie przez cały okres obowiązywania umowy z bankiem.
Kredyt hipoteczny a zmiana pracy w okresie kredytowania
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Nikogo więc nie dziwi, że z czasem może dojść do zmiany pracy na inną.
Zmiana pracy a decyzja kredytowa?
Zmiana pracy w trakcie starania się o kredyt hipoteczny lub w trakcie rozpatrywania wniosku może utrudnić jego otrzymanie. Starając się o kredyt musisz dostarczyć zaświadczenie o średniej wysokości dochodów z ostatnich 3 miesięcy.