Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Opublikowano: 29-12-2016

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Czasami ważna decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zbiega się w czasie z innymi poważnymi krokami, które prowadzą choćby do zmiany zatrudnienia. Okazuje się, iż zmiana pracy na etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny może być sporym utrudnieniem, bądź nawet wykluczać zaciągnięcie zobowiązania, ponieważ potrafi negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową klienta.

Czy zmiana pracy ma wpływ na decyzję kredytową?

Wiele osób ubiegających się o kredyt hipoteczny zastanawia się, czy zmiana zatrudnienia wpływa na decyzję kredytową? Bardzo wiele zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji, w której znalazł się potencjalny kredytobiorca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić pracę po otrzymaniu decyzji kredytowej, która będzie skutkowała wypłatą środków, o które wnioskowaliśmy. Schody zaczynają się wówczas, gdy klient zamierza zmienić cel kredytu, ponieważ np. rozmyślił się z zakupu konkretnej nieruchomości, którą zdążył już sprawdzić bank. W takich okolicznościach wszystkie procedury ruszają od początku, co sprawia, iż będziemy musieli poinformować bank o zmianie miejsca pracy.

Niektóre banki nie wykonują ponownej analizy finansowej

Okazuje się, iż niektóre banki nie decydują na przeprowadzenie po raz kolejny analizy finansowej, dzięki czemu unikniemy konieczności przedstawienia dokumentów, które potwierdzają wysokość uzyskiwanych dochodów. To jednak rzadkość, więc najlepiej będzie, gdy weźmiemy pod uwagę konieczność złożenia nowego wniosku, który będzie zawierał informacje o dość krótkim okresie zatrudnienia w nowej firmie, co będzie potrafiło skutecznie zminimalizować szanse na kredyt.

Kredyt a minimalny okres zatrudnienia

Warto podkreślić, że banki wymagają minimalnego stażu pracy – nawet, gdy zmiana miejsca zatrudnienia poskutkowała poprawą sytuacji ekonomicznej klienta wnioskującego o kredyt na zakup domu lub mieszkania. Ile wynosi minimalny staż pracy w przypadku różnych form zatrudnienia?

Umowa o pracę powinna trwać od minimum 3 miesięcy

Wszystkie banki akceptują umowę o pracę na czas określony, jak i czas nieokreślony, aczkolwiek posiadają własne kryteria, które dodatkowo biorą pod uwagę. Część instytucji finansowych, w których możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny oczekuje, iż umowa będzie trwała od co najmniej trzech miesięcy i nie wygaśnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W przeciwnym wypadku odmowa kredytu hipotecznego to niemal pewnik. Zmiana miejsca zatrudnienia przed wizytą w banku potrafi wydłużyć okres oczekiwania na kredyt hipoteczny nawet do kilku miesięcy. W bardzo niewielu sytuacjach instytucje finansowe podejmują indywidualną decyzję wobec klienta, choć muszą występować solidne przesłanki, które go do tego skłonią.

Czy banki wymagają informacji o zmianie miejsca pracy?

W umowach kredytowych instytucje finansowe potrafią zawierać zapisy, które zobowiązują klientów do informowania o zmianie miejsca zatrudnienia. W praktyce bardzo wielu kredytobiorców nie stosuje się do tego punktu, co nie rodzi dodatkowych problemów pod warunkiem, iż raty kredytowe są przelewane na wskazany rachunek zgodnie z ustalonym harmonogramem. Niektóre banki chcą otrzymać informacje wyłącznie wówczas, gdy klient utracił dochód, bądź jego wysokość stanowi zaledwie 1/3 dotychczas uzyskiwanego wynagrodzenia.

Jeśli masz jakieś wątpliwości związane ze zmianą pracy i kredytem hipotecznym, skontaktuj się z naszym ekspertem finansowym, który wyczerpująco odpowie na Twoje wszystkie pytania.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 3.0/5 (liczba glosow: 2)
Kredyt hipoteczny a zmiana pracy, Kredyt hipoteczny a zmiana pracy, 3.0 out of 5 based on 2 ratings Kredyt hipoteczny a zmiana pracy
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *