Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Forma zatrudnienia to bardzo często zmartwienie pracownika, który ma w planach ubieganie się o kredyt hipoteczny. W wielu kręgach panuje błędne przekonanie, iż brak umowy o pracę na czas nieokreślony w dużym stopniu przekreśla możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W rzeczywistości bezterminowa umowa o pracę stanowi dla banku znakomitą gwarancję stałego źródła przychodu kredytobiorcy, aczkolwiek inne sposoby zatrudnienia są także respektowane.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wielu potencjalnych kredytobiorców dochodzi do wniosku, iż przeszkodą w zaciągnięciu przez nich kredytu hipotecznego z pewnością będzie umowa na czas określony, która nie daje całkowitej pewności zatrudnienia i nie będzie wystarczającą gwarancją dla banku. Niektóre banki bardzo rygorystycznie podchodzą do tej kwestii, natomiast inne starają się być bardziej elastyczne. Specjaliści całkiem niedawno sprawdzili oferty wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne. Wnioski były takie, iż najłatwiejszą drogę do uzyskania kredytu przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na czas określony przebyć mogą klienci udający się do Deutsche Banku, Pekao SA oraz Pekao BP.

Minimalny okres zatrudnienia do kredytu hipotecznego

Umowa o pracę na czas określony i kredyt hipoteczny nie wykluczają się praktycznie w każdym banku, aczkolwiek instytucje wymagają niejednokrotnie spełnienia dodatkowych kryteriów. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do klientów i szczegółowo analizują ich sytuację finansową. Duże znaczenie dla banku ma fakt, kiedy podpisaliśmy umowę o pracę na czas określony, a także przez ile czasu jeszcze obowiązuje. Pracując od kilku lat na podstawie podpisywanych umów o pracę na czas określony mamy większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego niż w sytuacji, gdy dopiero zaczęliśmy tego rodzaju współpracę w nowym miejscu zatrudnienia.

Udokumentowanie dłuższego stażu pracy może być kluczowe z punktu widzenia instytucji bankowej. Minimalny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, który jest wymagany przez bank, to trzy miesiące. Niektóre banki mogą wymagać sześciomiesięcznego stażu pracy, a są wśród nich Bank Millennium oraz Getin Bank. Wiele młodych osób, które pracują np. od pół roku na podstawie umowy o pracę na czas określony musi odłożyć w czasie marzenia o kredycie hipotecznym. Szczególnie, gdy jest to ich pierwsza praca. Umowa z pracodawcą powinna obowiązywać co najmniej pół roku, a pomocny przy uzyskaniu kredytu hipotecznego może być np. list intencyjny przygotowany przez pracodawcę, który potwierdzi dalszą chęć zatrudnienia na identycznych warunkach, gdy wziąć pod uwagę płacę.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony, czyli kłopoty ze zdolnością kredytową?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Umowa o pracę na czas określony może być przyczyną licznych problemów ze zdolnością kredytową, która może okazać się niesatysfakcjonująca. Pracując na podstawie umowy na czas nieokreślony mamy szansę uzyskać co najmniej o 30% większą kwotę kredytu hipotecznego niż w przypadku umowy na czas określony.

Banki respektują też umowy o dzieło i umowy zlecenie

Po umowach o pracę na czas określony i nieokreślony najpopularniejsze wśród form zatrudnienia są umowy o dzieło oraz umowy zlecenie, czyli popularne „umowy śmieciowe”. Uzyskania kredytu hipotecznego nie wyklucza także prowadzenie własnej działalności gospodarczej, choć oprócz klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, pozostali mogą odnieść wrażenie, że są traktowani przez banki zdecydowanie mniej przychylnie.

Kredyt hipoteczny i zmiana pracy – co wtedy?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Jeśli mimo umowy o pracę na czas określony i myślach o kredycie hipotecznym rozglądamy się za lepszą posadą, nie jest to dobry moment na takie ruchy. Kredytodawcy (czyli banki) nie lubią zmian, cenią w potencjalnych kredytobiorcach stabilność – a tym samym wypłacalność. Warto więc poczekać aż do uzyskania finansowania nieruchomości ze strony banku, gdyż tutaj znaczenie ma staż pracy – w zależności od instytucji muszą to być 3, 6 lub nawet 12 miesięcy przepracowanych w jednej firmie.

Podsumowując, umowa na czas określony nie odbiera szans na otrzymanie kredytu na dom lub mieszkanie, warto już dziś zacząć analizę ofert poszczególnych banków lub skontaktować się z ekspertem finansowym, który pomoże nam w tych działaniach.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top