Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa

klucze-do-domu

Kredyty hipoteczne to wciąż jedne z najpopularniejszych produktów bankowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony Polaków. Coraz więcej osób zawierających związek małżeński decyduje się również na ustanowienie rozdzielności majątkowej, czyli podpisanie intercyzy. Czy rozdzielność majątkowa wpływa na kredyt? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Co to jest rozdzielność majątkowa?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Zgodnie z prawem, wspólnota majątkowa następuje między małżonkami w dniu ślubu. Natomiast rozdzielność majątkowa charakteryzuje się tym, że każdy z małżonków ma własny majątek i nie występuje tu majątek wspólny małżeński oraz małżonkowie nie odpowiadają wspólnym majątkiem małżeńskim za długi.

Powody podpisania intercyzy są bardzo różne. Intercyza może zostać ustanowiona na dwa sposoby, w obecności notariusza lub poprzez orzecznictwo sądu. Rozdzielność majątkowa wcale nie oznacza braku zaufania między małżonkami. Często jeden ze współmałżonków decyduje się na taki krok, aby zabezpieczyć finansowo rodzinę przed ewentualną spłatą zaciągniętych przez niego zobowiązań.

Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa?

Większość polskich małżeństw decyduje, że po ślubie wspólnie będą gospodarować swoim majątkiem. Czy jednak w sytuacji, gdy istnieje rozdzielność majątkowa ma to wpływ na zdolność kredytową? W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny sama rozdzielność jest raczej neutralnym sygnałem dla banku. Dla  zdolności kredytowej istotne są dochody współmałżonków, a także to jakie mają inne zobowiązania i ile osób na utrzymaniu. Jeżeli oboje zarabiają i nie mają długów wówczas otrzymanie kredytu hipotecznego wydaje się więc być formalnością. Rozdzielność może natomiast pomóc w przypadkach, gdy jeden ze współmałżonków nieterminowo spłacał jakieś zobowiązania bądź poręczył kredyt, który był nieterminowo spłacany. W takim wypadku zła historia kredytowa nie będzie miała wpływu, bo do kredytu przystąpi tylko jeden ze współmałżonków. Oczywiście on samodzielnie musi mieć zdolność kredytową.

Docelowo jednak, to czy w małżeństwie jest rozdzielność majątkowa wpływa tylko i wyłącznie na to w jaki sposób bank skonstruuje umowę – nie wpłynie z kolei na naszą zdolność kredytową.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny przy rozdzielności majątkowej?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Z pewnością sytuacja małżeństw ze wspólnie zaciągniętym kredytem hipotecznym posiadających jeden majątek jest jasna. Oboje są odpowiedzialni za spłatę kredytu i posiadają takie sama prawa do nieruchomości (po 50% udziałów).

W przypadku małżeństw z intercyzą, które ubiegają się o kredyt są trzy możliwe rozwiązania:

  • kredyt zaciąga mąż, to on odpowiada za spłatę hipoteki i jest właścicielem nieruchomości,
  • kredyt zaciąga żona, to ona jest jedyną właścicielką mieszkania i tylko na niej ciąży obowiązek spłaty zadłużenia,
  • para wspólnie zaciągnie kredyt hipoteczny i podzielą się udziałami lokum według własnej woli.

Rozdzielność majątkowa po zaciągnięciu kredytu hipotecznego

Jeżeli małżeństwo zdecydowało się rozdzielność majątkową po wzięciu kredytu mieszkaniowego, w przypadku separacji, czy rozwodu, nadal oboje odpowiadają za spłatę zobowiązania finansowego wobec banku na takich samych zasadach. Zmiana stanu cywilnego nie zmienia faktu, że dwoje ludzi zaciągnęło wspólnie kredyt, a intercyza podpisana po zawarciu małżeństwa nie ma na to żadnego wpływu.

Kredyt hipoteczny z intercyzą – co na to banki?

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

Obecnie niemal każdy bank umożliwia zaciągnięcie kredytu przez małżeństwa posiadające rozdzielność majątkową. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają złożenie wniosku kredytowego już na drugi dzień po podpisaniu intercyzy, inne mnie liberalne banki rozpatrują tylko wnioski małżeństw, które ustanowiły rozdzielność majątkową minimum pół roku przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyt mieszkaniowy to ogromna odpowiedzialność, coraz częściej zdarza się, że wiąże on ze sobą ludzi na dłużej niż zawarte małżeństwo. Intercyza pomaga uniknąć ryzyka finansowego i warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top