Kredyt hipoteczny a komornik – co powinieneś wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, iż o kredyt hipoteczny ubiegają się klienci, którzy znajdują się w bardzo zróżnicowanym położeniu. Niektórzy charakteryzują się nienaganną historią oraz zdolnością kredytową, natomiast mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu z racji nieprzyjemności, których powodem był komornik egzekwujący należność dla firmy pożyczkowej bądź instytucji bankowej.

Zajęcie komornicze utrudnia starania o kredyt hipoteczny

Bez cienia wątpliwości zajęcie komornicze to poważne utrudnienie na etapie starania się o kredyt hipoteczny, który najczęściej uwzględnia zobowiązania przekraczające 100-200 tysięcy złotych. Wypadałoby postawić się na miejscu banku, który wolałby pożyczyć pieniądze klientowi wywiązującemu się sumiennie ze swoich zobowiązań w przeszłości. Negatywne informacje na temat klienta zapisane między innymi w Biurze Informacji Kredytowej sprawiają, iż wiele banków odmawia udzielenia kredytu hipotecznego, natomiast inne wymagają wyższego zabezpieczenia, wkładu własnego lub oferują wyższe oprocentowanie, ponieważ biorą pod uwagę wyższe ryzyko.

Pomocna może okazać się rozdzielność majątkowa

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Myśląc przyszłościowo należałoby dążyć do jak najszybszej likwidacji zajęcia komorniczego, choć w wielu wypadkach to mało realne. W sytuacji, gdy kredyt zaciągnął mąż lub żona warto postarać się o rozdzielność majątkową, która pozwoli zaciągnąć kredyt hipoteczny po upływie jakiegoś czasu. Rozdzielność majątkowa pomaga w bardzo wielu wypadkach, aczkolwiek istotne znaczenie ma fakt czy na temat współmałżonka pojawiły się jakiekolwiek informacje w BIK. Warto zaznaczyć, iż nawet spłata zobowiązań u komornika nie oznacza, że od razu będziemy mogli otrzymać pożądany kredyt hipoteczny.

Jakie działania podejmuje komornik, gdy klient nie płaci rat?

Klienci, którzy ze względu na trudną sytuację finansową nie są w stanie systematycznie płacić rat kredytu hipotecznego powinni podjąć kontakt z bankiem w celu ustalenia sposobu rozwiązania problemu. Okazuje się, iż banki zdecydowanie przychylniej traktują klientów, którzy otwarcie mówią o swoich problemach zamiast zwyczajnie powiększać zaległości. Działania podejmowane przez komornika to m.in. eksmisja, która następuje dopiero wówczas, gdy o takowej zadecyduje sąd. W bardzo wielu wypadkach sądy orzekają o zajęciu pensji przez komornika, dzięki czemu zadłużenie maleje.

Komornik może zająć połowę wynagrodzenia kredytobiorcy

Zajęcie maksymalnie połowy wynagrodzenia to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane przez komorników, którzy starają się odzyskać należność od osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Jednocześnie maksymalne zajęcie komornicze może stanowić równowartość najniższej pensji krajowej. Komornik nie ma prawa zająć jakiejkolwiek części pensji, gdy kredytobiorca zarabia najniższą krajową. W dużo gorszym położeniu znajdują się klienci zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło bądź umowę zlecenie, ponieważ komornik może zająć nawet całe wynagrodzenie, co będzie skutkowało sytuacją, w której nie pozostaną im jakiekolwiek środki na życie. To istotne ryzyko przy umowach cywilnoprawnych.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top