Odpowiednie zabezpieczenie kredytu hipotecznego to wymóg, jaki stawia przed kredytobiorcą praktycznie każdy bank, który po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej jest skłonny podjąć decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego. Głównym celem zabezpieczenia jest uniknięcie sytuacji, w której bank mógłby nie odzyskać pożyczonych pieniędzy z uwagi na kiepską sytuację finansową kredytobiorcy.
Spis treści
Zakres zabezpieczenia kredytu hipotecznego


Do kwoty kredytu hipotecznego zaliczają się koszty, które pojawiły się na etapie jego udzielenia, jak i podczas spłaty, czyli kapitał, odsetki, prowizje oraz dodatkowe tak zwane koszty okołokredytowe. W przypadku kredytu hipotecznego zakres zabezpieczenia zawsze sprecyzowany jest w umowie kredytowej, którą podpisujemy z bankiem.
To bank decyduje o sposobie zabezpieczenia kredytu
Kredytobiorcy mają niewielki wpływ na formę zabezpieczenia kredytu hipotecznego, o której decyduje przede wszystkim bank. Instytucje finansowe udzielając kredytu biorą pod uwagę rozmaite ryzyka, a jednocześnie proponują ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości, która z jego punktu widzenia wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę, iż klienci mogą negocjować formę zabezpieczenia. Bez cienia wątpliwości duże szanse powodzenia ma ustanowienie zabezpieczenia na innej nieruchomości, która cechuje się zbliżoną wartością.
Czasami bank potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia


W niektórych okolicznościach banki informują kredytobiorców o konieczności ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy potrafi być przede wszystkim coraz gorsza sytuacja finansowa klienta oraz spadek wartości nieruchomości, na której ustanowione zostało zabezpieczenie. Należy podkreślić, że banki nie podejmują takiej decyzji bezpodstawnie, lecz na podstawie umowy kredytowej.
Częściowa spłata uprawnia do zmniejszenia zabezpieczenia
Klienci, którzy podejmą decyzję o częściowej spłacie kredycie hipotecznego mogą pomyśleć także o zmniejszeniu zabezpieczenia, co powinien zaakceptować bank. Kluczowym argumentem może okazać się chęć sprzedaży nieruchomości, na której zostało ustanowione zabezpieczenie hipoteczne. Kredytobiorca musi zaproponować inną nieruchomość, w której księdze wieczystej pojawi się wówczas hipoteka.
Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych


Wśród popularnych zabezpieczeń kredytu hipotecznego plasuje się także ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, które potrafią stanowić wymóg niektórych banków. Najczęściej klienci mają możliwość podpisania umowy ubezpieczenia w siedzibie banku, aczkolwiek do ich dyspozycji pozostaje dość ograniczona liczba firm ubezpieczeniowych, które współpracują z bankiem, co ma bezpośrednie przełożenie na wyższe składki. Istnieje także możliwość wykupienia ubezpieczenia „na własną rękę”, choć nierzadko wyklucza to szansę na skorzystanie z promocyjnego oprocentowania, co przekłada się na wyższe koszty kredytu.
Formą zabezpieczenia jest również ubezpieczenie pomostowe
Ubezpieczenie pomostowe to kolejny wydatek, z którym muszą liczyć się klienci ubiegający się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pozwala ono na zabezpieczenie kredytu do momentu, gdy dokonany zostanie wpis w księdze wieczystej, a jednocześnie dojdzie do jego uprawomocnienia. W momencie, gdy bank otrzyma odpis księgi wieczystej z wpisem do hipoteki, kredytobiorcy znika koszt związany z ubezpieczeniem pomostowym, co pozwala obniżyć comiesięczne wydatki.