Jak sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem hipotecznym

Sprzedaż mieszkania domu z kredytem hipotecznym

Wiele nieruchomości jest dzisiaj obciążonych hipoteką. Coraz częściej otrzymuję pytania czy takie mieszkanie czy dom można sprzedać przed spłatą kredytu? Zdecydowanie TAK – co więcej – jest to zupełnie standardowa transakcja na rynku. Nie, nie musisz wcześniej sam spłacić tego zobowiązania – jak niektórzy myślą.

Niezbędne zaświadczenie z banku

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym niewiele się różni od transakcji bez kredytu. Trzeba mieć tylko jeden dodatkowy dokument. Zaświadczenie z Twojego Banku ile kapitału pozostało do spłaty.

Po podpisaniu aktu notarialnego (przeniesienie prawa własności) w pierwszej kolejności kupujący wpłaca do Banku w którym mam kredyt kwotę z zaświadczenia. Czyli spłaca całkowicie Twoje zobowiązanie, wówczas Bank wystawia zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, a do Ciebie na konto trafia różnica wynikająca z różnicy pomiędzy ceną sprzedaży, a zadłużeniem w Banku.

Wyjaśnię to na przykładzie. Sprzedajesz mieszkanie za 500k PLN, w Banku masz zadłużenie z tytułu zaciągniętego kredytu na 300k PLN. Zatem kupujący przelewa do Banku 300k PLN, spłaca zobowiązanie, a 200k PLN przelewa na Twoje konto. Ty zostajesz bez kredytu i masz 200k PLN na koncie. Natomiast kupujący ma swoje mieszkanie za 500k z czystą hipoteką. I wszyscy szczęśliwi.

Sprawdź, czy masz aktywne ubezpieczenie

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Z dobrych wiadomości – warto pamiętać, że jeśli miałeś przy kredycie niewykorzystane ubezpieczenia (np. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego lub ubezpieczenie na życie), które są bardzo często oferowane do kredytu (bardzo często UWAGA – dla Twojego dobra; tak to nie żart), to bank musi Ci zwrócić koszt tych ubezpieczeń za niewykorzystany okres (pobranych za pewien okres z góry – np. 2 lata).

Niekiedy kwota, jaką możemy odzyskać, jest liczona w tysiącach złotych, więc lepiej o nim nie zapomnieć.

Sprzedaż nieruchomości z kredytem w walucie obcej

Temat jest trochę bardziej rozbudowany jeśli sprzedający ma kredyt w walucie obcej. Ponieważ kurs waluty jest ruchomy, to i kwota kredytu jest codziennie zmienna, bo jest przeliczana z waluty obcej na złotówkę wg kursu z dnia.

Kwota kredytu walutowego jest zapisana w umowie kredytowej w walucie obcej. Nie 500k PLN tylko np. 125k CHF (słynnych franków). Tyle, że dziś te 125k CHF może być warte 500k PLN, a na dzień podpisania umowy i przelewu może to być już 530k PLN, bo cena franka wzrosła. Dlatego zapis będzie ruchomy. Kupujący musi spłacić Twoje zadłużenie w Banku, a ewentualne różnice kursowe pokrywasz Ty. Można się też umówić (gdy sprzedający nie ma oszczędności), że kupujący pokryje dokładną kwotę z danego dnia jeśli kurs wzrośnie. W każdym razie jak wzrośnie to Ty dostaniesz mniej, bo to połknie Twoją różnicę. Np. Cena 500k PLN, zadłużenie przeliczone na dzień podpisania umowy przedwstępnej to 300k PLN. Na dzień sprzedaży i umowy właściwej zadłużenie jest na 330k PLN wg kursu z tego dnia. Oznacza to, że na Twoje konto wpłynie już tylko 170k PLN, a nie 200k PLN.

Dokumenty potrzebne do sfinalizowania sprzedaży nieruchomości

  • Podstawa nabycia nieruchomości (Twój akt notarialny zakupu)
  • Odpis Księgi Wieczystej
  • Zaświadczenie z Banku o saldzie zadłużenia w Twoim Banku wraz z informacją, ze po przelaniu tej kwoty Bank zwolni hipotekę.
  • Jeśli jest to dom to jeszcze wypis z rejestru gruntów oraz odpis mapy ewidencyjnej. Obydwa dokument zdobędziesz w Urzędzie Miejskim/Gminy

Pamiętaj, że obciążenie hipoteczne nie wpływa na wartość nieruchomość. Niestety moje doświadczenie na rynku pozwalało mi wielokrotnie przyglądać się różnym praktykom „negocjacji ceny”. Nie daj się nabrać na taką sztuczkę.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprzedaży mieszkania śmiało kontaktuj się ze mną. Współpracuję z agencjami nieruchomości w całej Polsce. Chętnie pomogę. I pamiętaj – moja pomoc jest dla Ciebie bezpłatna.

Autor: Ewa Szota-Smętek

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Tak. Można sprzedać mieszkanie z kredytem tylko wymaga to większej ilości formalności. Może się też okazać, że stracimy na takiej inwestycji

Sprzedaż mieszkania z hipoteką a urząd skarbowy?

Podatek opłaca kupujący. Nie musimy informować Urzędu Skarbowego o sprzedaży mieszkania

Zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia

Po otrzymaniu środków warto zwrócić się jeszcze do banku udzielającego kredyt hipoteczny po zaświadczenie dotyczące uregulowania zobowiązania

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Jak sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem hipotecznym

5.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top