Droższy kredyt hipoteczny? Nowa ustawa ograniczy nieuczciwe praktyki banków

Klienci banków niejednokrotnie stawali przed dylematem, brać kredyt hipoteczny, czy nie? Było to spowodowane tym, że na etapie rozpatrywania wniosku dowiadywali się oni, że marża będzie wyższa, niż początkowo ich informowano. Oznaczało to, że nawet wybierając potencjalnie najlepszą ofertę kredytową, na podstawie przeprowadzonego przez siebie rankingu kredytów hipotecznych, mogło się okazać, że oferta nie była tą, którą faktycznie zakładali i była dostępna na stronie internetowej placówki. Zmiany w ustawie ukrócą te praktyki.

Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie o kredycie hipotecznym klienci banków zyskają przynajmniej 35 dni gwarancji niezmienności ceny. Jednocześnie starając o niego otrzymają oni formularz, w którym zostaną wymienione wszystkie najważniejsze parametry kredytu (np. marża, prowizja) Dokument taki będzie  dla banku wiążący przez kolejne 14 dni. Oznacza to, że jeżeli w tym terminie złożymy wniosek a zmienią się np. marże nas będzie obowiązywać stawka wskazana w formularzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ukrócone zostaną nieuczciwe praktyki stosowane przez instytucje finansowe.

Decyzja odmowna musi być uzasadniona

Zgodnie z nową ustawą o kredycie hipotecznym decyzja odmowna w sprawie udzielenia kredytu będzie musiała być przez banki uzasadniona na piśmie. To oznacza, że każdy klient będzie widział, dlaczego odmówiono mu przyznania pożyczki. Dzięki temu dowie się on również np., że w BIKu czy bazie dłużników istnieją nieaktualne informacje i może on odjąć działania zmierzające do ich poprawy.

Wcześniejsza spłata kredytu bez dodatkowych opłat?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Niemal każdy klient chciałby jak najszybciej spłacić całość zadłużenia. Nowa ustawa sprawia, że jeżeli będzie on chciał uregulować kredy ze zmiennym oprocentowaniem przed terminem, to prowizja z tego tytułu może wynieść nie więcej niż 3% spłacanej kwoty. Po 3 latach od spłaty pierwszej raty kredytu bank nie będzie mógł naliczyć żadnych dodatkowych opłat z tytułu wcześniejszego uregulowania zadłużenia.

Jeżeli natomiast podpisując umowę klient zdecydował się na oprocentowanie, które przez cały okres kredytowania pozostaje na stałym poziomie wówczas prowizja będzie mogła zostać naliczona, ale nie będzie wyższa niż koszty, jakie bank ponosi w związku z taką przedterminową spłatą.

A co z osobami, które mają problem ze spłatą zadłużenia?

Nowa ustawa chroni również osoby, które z przyczyn losowy mają problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego, co oznacza że jeżeli wszelkie możliwości spłaty zadłużenia zawiodą, klientowi pozostanie aż 6 miesięcy na sprzedaż mieszkania i zwrot długu. Co więcej, zazwyczaj sprzedając mieszkanie samodzielnie dłużnik uzyskuje większy zysk niż, gdy dzieje się to podczas licytacji.

Jedynym minusem nowej ustawy będzie fakt, że dotyczyć ona będzie wyłącznie tych kredytów na które umowy zostały zawarte po wejściu w życie nowych przepisów.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top