Czym się różni kredyt od pożyczki?

kalkulator

Zaciąganie długów w pewnych przypadkach jest ostatnią deską ratunku i jeżeli robimy to z głową, nie ma w tym nic złego (choć zawsze lepiej zgromadzić własne środki na takie niespodzianki od losu). Jednak wiele osób, które nie posiadają rozległej wiedzy z dziedziny produktów zadłużeniowych, stosuje naprzemiennie terminy: pożyczka i kredyt, tak naprawdę nie wiedząc jakie są między nimi różnice. Z finansowego punktu widzenia,  są to dwie odrębne formy długu i z pewnością warto wiedzieć czym różni kredyt od pożyczki. Zapraszamy do lektury.

Kredyt i pożyczka – cel i strony umowy

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Nie wszyscy są świadomi, że kredyt mogą udzielać tylko dwie instytucje: banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (tzw. SKOK-i), co szczegółowo określa prawo bankowe. Jednym słowem kredyt jest to produkt bankowy, w którym kluczową rolę odgrywa umowa. Określa ona cel kredytu, termin spłaty, wysokość oprocentowania oraz prowizji. Kredyt udzielany jest klientom w konkretnym celu, dlatego w ofercie banków znajdziemy kredyty mieszkaniowe, refinansowe, czy samochodowe.

Kredyt zawsze dotyczy środków pieniężnych. Kredytobiorca otrzymuje kredyt tylko wtedy, gdy instytucja finansowa pozytywnie rozpatrzy jego wniosek. Musi on spełnić kilka warunków np. przedstawić udokumentowane źródło dochodów na odpowiednim poziomie oraz posiadać pozytywną historię kredytową. Może się zdarzyć, że mimo wnioskowania o 15 000 złotych, bank postanowi pożyczyć nam tylko 5 000 złotych, bo w jego ocenie nasza zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie większego zobowiązania.

Pożyczka to zdecydowanie mniej złożony produkt finansowy, zasady jej udzielania są więc mnie wyśrubowane. Tak naprawdę pożyczkę może dostać niemal każdy, kto jej potrzebuje. Udzielana jest przeważnie na krótszy czas niż kredyt. Co istotne, pożyczkę regulują zapisy prawa cywilnego, może ją udzielić nie tylko bank, ale też każda osoba fizyczna, czy instytucje pozabankowe (które rozpatrują wnioski pożyczkowe w bardzo krótki czasie, nie wymagając wielu formalności).

Jeżeli kwota pożyczki jest niewielka, umowa między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą może być zawarta ustnie. W przypadku długu, który przekracza wartość 500 złotych, wymagane jest pisemne odnotowanie tego faktu. Ponadto za pożyczkę możemy uważać nie tylko środki pieniężne, ale i rzeczy materialne.

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Pożyczka z pewnością jest bardziej dostępnym dla klientów produktem, dlatego tak wielu Polaków korzysta z tej formy wsparcia finansowego. Z drugiej strony pożyczki udzielane są na mniejsze kwoty, nie wystarczą więc na realizację większych potrzeb. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze: kredyt, czy pożyczka? Wybór konkretnego produktu należy rozpatrywać indywidualnie i nigdy nie robić tego w pośpiechu. 

Bez względu na finalną decyzję, pamiętajmy, aby skrupulatnie podliczyć całkowity koszt związany z wybraną transakcją oraz szczegółowo przeczytać warunki umowy przed jej podpisaniem. Tylko zachowanie ostrożności i chłodna kalkulacja zysków i strat, pozwolą nam bezpiecznie korzystać z produktów zadłużeniowych.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top