Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Czy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Opublikowano: 11-01-2017

Kredyty hipoteczne dla młodych osób, które nie posiadają ustabilizowanej sytuacji zawodowej są bardzo trudne do zaciągnięcia. Banki niezbyt przychylnie patrzą na osoby, które dopiero zaczynają karierę i nie osiągają zbyt satysfakcjonujących dochodów. Ogromnym problemem jest także fakt, iż często pracodawcy oferują tzw. „umowy śmieciowe”, a w związku z tym osoby planujące zakup mieszkania zwyczajnie nie spełniają nieustannie zaostrzanych wymogów poszczególnych banków.

Kłopot potrafi stanowić brak historii kredytowej

Młodzi ludzie bardzo często nie posiadają własnej historii kredytowej, która mogłaby ułatwić uzyskanie pozytywnej decyzji o wypłacie niezbędnego do zrealizowania ważnych celów zobowiązania. Dobrym wyjściem z sytuacji może okazać się zaciągnięcie kredytu wraz z rodzicami, którzy posiadają wyższą zdolność kredytową, a zarazem stabilną sytuację materialną. Istnieją zarówno plusy, jak i minusy takiego rozwiązania, którym warto się bliżej przyjrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji, której skutki możemy odczuwać przez wiele lat.

Korzyści wspólnej hipoteki

Największym plusem takiego wyjścia jest rzecz jasna podwyższona zdolność kredytowa. Łącząc siły z rodzicami zwiększamy osiągane dochody, ponieważ w rachubę wchodzą dwie bądź trzy pensje, które ma szansę zaakceptować bank. Wspólne dochody zwiększają szansę na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi, a wysoka zdolność może wpłynąć korzystnie na warunki kredytowania. Przy takim rozwiązaniu pomocna może okazać się także pozytywna historia kredytowa rodziców. Jeśli rodzice kredytobiorcy zaciągali w przeszłości kredyt bądź innego rodzaju zobowiązanie w banku i spłacali je terminowo stanowi to kolejny konkretny ważny argument dla instytucji finansowej. Istnieje możliwość złożenia wniosku o kredyt wspólnie z jednym z rodziców, jednak oboje rodziców może być warunkiem koniecznym wówczas, gdy posiadają oni wspólnotę majątkową, na co zwracają uwagę banki.

Wady kredytów hipotecznych z rodzicami

Życie nie jest jednak kolorowe, a w związku z tym istnieją także wady związane z zaciąganiem kredytów hipotecznych wspólnie z rodzicami. Najważniejszym z minusów jest skrócenie dostępnego okresu spłaty kredytu. Jeśli rodzice, z którymi zdecydowaliśmy się zaciągnąć zobowiązanie mają już swoje lata i zbliżają się do wieku emerytalnego musimy się liczyć z faktem, iż bank nie udzieli nam kredytu długoterminowego na dwadzieścia bądź trzydzieści lat. Banki często w swoich regulaminach zawierają, iż w momencie zakończenia spłaty kredytobiorca osiąga wiek w granicach 65-75 lat. Istnieje jednak wyjątek, bowiem Bank Pocztowy dopuszcza, aby najstarszy z kredytobiorców osiągnął maksymalnie 80 lat. Jeśli więc zależy nam na długoterminowym kredycie może to być pewną przeszkodą, ponieważ krótszy okres spłaty sprawia, że miesięczne raty są dość wysokie i nie zawsze nas na to stać. Warto podkreślić, że nasza sytuacja może być wyjątkowa, dzięki czemu będziemy mogli wnioskować o dłuższy okres kredytowania. Dużym minusem zawarcia wspólnego kredytu hipotecznego jest także odpowiedzialność za spłatę rat. Wobec kiepskiej sytuacji materialnej syna bądź córki obowiązek regularnej spłaty rat kredytowych będzie spoczywał na rodzicach.

Przed decyzją przemyśl wszystkie argumenty

Biorąc pod uwagę wzięcie kredytu hipotecznego z rodzicami należy przeanalizować wszystkie zalety i wady, ponieważ bez cienia wątpliwości decyzja nie należy do najłatwiejszych, a jej konsekwencje będą nam towarzyszyły na codzień. Z pewnością ogromnym pozytywem jest fakt, że możemy w ten sposób wręcz błyskawicznie poprawić zdolność kredytową w oczach banku i zrealizować zakup własnego mieszkania pomimo dość młodego wieku bądź nieszczególnie wysokich zarobków, które rekompensujemy dzięki współkredytobiorcom.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *