Czy warto ubezpieczyć budowę domu na zimę?

kredyt hipoteczny na budowę domu

Prowadząc budowę własnego domu praktycznie każdy inwestor odczuwa finansowy ciężar, jaki na nim spoczywa. Do pokaźnych wydatków należy między innymi zakup działki w atrakcyjnej lokalizacji, a także rozpoczęcie budowy i doprowadzenie jej choćby do stanu surowego. Niejednokrotnie zdarza się, że drobne problemy formalne, długie terminy oczekiwania na dostawę towaru mogą doprowadzić do tego, iż budowa domu trwa nawet dwa lata. Przed okresem zimowym warto wziąć pod uwagę możliwość zakupu odpowiedniego produktu ubezpieczeniowego, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się stanem naszego domu nawet wówczas, gdy na zewnątrz będą panowały skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Podjęcie takich środków ostrożności oraz właściwe zabezpieczenie domu przed zimą sprawia, iż mamy szansę uniknąć wielu problemów.

Zimowe usterki to nie odosobniony przypadek

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Z całą pewnością nikt nie chciałby wznowić budowy domu od naprawy usterek, jakie wykryliśmy po zimie. Przyczynami usterek mogą być choćby przesadnie niskie temperatury, opady deszczu, śniegu, a także wilgoć, z którą możemy mieć styczność wewnątrz domu. Tylko w 2013 roku w Polsce wydano ponad 77,5 tysiąca pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych.

Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć inwestor jest zabezpieczenie fundamentów, dzięki którym ich temperatura nie spadnie poniżej pewnego poziomu, a jednocześnie będziemy mieli szansę uniknąć wilgoci. Koszt naprawy popękanych fundamentów może być szokująco wysoki, a więc nie ma wątpliwości, iż należałoby zrobić wszystko, aby uniknąć takiej konieczności. Niezwykle istotne jest, aby harmonogram prac uwzględniał zakończenie przed zimą montażu dachu oraz wyposażenia domu w niezbędny system rynien. Dzięki temu na wiosnę nie będziemy mieli kłopotów ze stanem ścian oraz ogólnym wyglądem wnętrza domu jednorodzinnego.

Bliski termin oddania domu do użytku sprawia, iż czujność inwestorów jest zdecydowanie niższa. Często decydują się oni na przełożenie prac na lato, kiedy rodzina planuje także przeprowadzkę do nowego domu. W okresie zimowym nie możemy pozwolić sobie na rezygnację z ogrzewania budynku, ale także uruchomienia wentylacji, dzięki której nie będziemy mieli do czynienia z wilgocią i zamarzaniem ścian.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie budowy domu na wypadek nieprzewidzianych wypadków oraz zdarzeń losowych nie powinna wydawać się nikomu głupim pomysłem. Czasami niewykończony jeszcze dom może stać się przedmiotem zainteresowania złodziei. Pewnego rodzaju formą zabezpieczenia jest podpisanie umowy z agencją ochrony, która reaguje w każdym wypadku wtargnięcia na naszą posesję. Zalanie lub pożar mogą dotknąć także świeżo wybudowany dom, który wymaga zaledwie wykończenia, a w związku z tym powinniśmy rozejrzeć się także za odpowiednim produktem ubezpieczeniowym. Może on uwzględniać skutki katastrof naturalnych (pożar, burza, huragan, lawiny, zalania). Ubezpieczyć możemy się na skutek kradzieży z włamaniem, a przed podpisaniem umowy zawsze powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top