Czy student ma szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Praktycznie każdy student zmuszony jest wynajmować mieszkanie w horrendalnie wysokiej cenie lub warunkach, które niekoniecznie odpowiadają jego potrzebom, lecz przekonuje go cena. Bardzo wielu studentów, jak i ich rodziców zastanawia się nad tym czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem nie byłoby zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania, które pozwoliłoby na oszczędność.

Nie ma typowych kredytów hipotecznych dla studentów

Podstawową kwestię, nad którą należałoby się zastanowić są szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. W ofertach banków próżno szukać kredytów hipotecznych, które dedykowane są wyłącznie studentom. Przedmiotem zainteresowania studentów mogą pozostawać więc zwykłe kredyty mieszkaniowe, które przyznawane są na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta.

Zdolność kredytowa podstawową przeszkodą studentów

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Banki nie robią wyjątków dla studentów, których traktują w identyczny sposób, jak każdą inną osobę fizyczną ubiegającą się o kredyt hipoteczny. Bardzo często zdolność kredytowa stanowi podstawową przeszkodę studentów, którzy niekoniecznie są w stanie udokumentować satysfakcjonujące bank dochody. Warto zwrócić uwagę, iż spore znaczenie z punktu widzenia banku ma także wiek potencjalnego kredytobiorcy oraz źródło uzyskiwanego dochodu, który może zostać uznane za mało stabilne. Dodatkową trudność stanowią ceny nieruchomości w dużych miastach, które stale rosną.

Banki preferują stałą formę zatrudnienia

Zdecydowanie ułatwioną drogę po kredyt hipoteczny mają klienci, którzy kontynuują studia niestacjonarne, dzięki czemu mogą znaleźć stałą formę zatrudnienia. Wiele trudności ze znalezieniem stałej pracy mają studenci, którzy bardzo często są w stanie podejmować się wyłącznie dodatkowych zajęć zarobkowych. Dla banku najważniejszymi dokumentami pozostają umowa o pracę oraz zaświadczenie o dochodach, a fakt, iż student w przyszłości ma szanse zarabiać zdecydowanie większe pieniądze dzięki dobremu wykształceniu nie ma jakiegokolwiek znaczenia.

Z kredytem hipotecznym dla studenta mogą pomóc rodzice

Bardzo często studenci są świadomi, iż ich zdolność kredytowa nie umożliwi zaciągnięcia kredytu hipotecznego na pożądaną sumę. W związku z tym podejmują kroki, które dają duże prawdopodobieństwo, a niekiedy wręcz gwarancję poprawy zdolności kredytowej. Niezawodnym pomysłem jest kredyt hipoteczny zaciągnięty wspólnie z rodzicami, którzy potrafią znacząco podreperować zdolność kredytową studenta, jednak wyłącznie pod warunkiem, że ich dochody stoją na odpowiednio wysokim poziomie. Należy jednocześnie zastanowić się czy pomimo odpowiedniej zdolności kredytowej będziemy w stanie sprostać ciężarowi zobowiązania. Wielu studentów znajduje rozwiązanie tego problemu, ponieważ postanawia wynająć pokój znajomemu, dzięki czemu comiesięczne raty kredytowe stają się z ich perspektywy zdecydowanie mniej dotkliwym wydatkiem.

Co przekonuje studentów do kredytu hipotecznego?

Głównym argumentem przemawiającym za zakupem własnej nieruchomości jest wysokość rat, które potrafią być niższe od odstępnego, które należy zapłacić właścicielowi mieszkania. Poszukiwania kredytu hipotecznego rozpoczynają przede wszystkim studenci, którzy wiążą wieloletnie plany z konkretnym miastem.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top