Czy przedsiębiorca może mieć problem z kredytem na mieszkanie?

Wśród źródeł dochodu, które uprawniają do uzyskania kredytu hipotecznego wiele osób wskazuje prowadzoną działalność gospodarczą. Jakie szanse na kredyt ma przedsiębiorca i z jakimi utrudnieniami musi się liczyć? Najważniejszym kryterium okazuje się co najmniej roczny okres funkcjonowania działalności, który obowiązuje w większości banków. Niektóre z instytucji ograniczają w takim wypadku kwotę kredytu do 200 tysięcy złotych. Często banki starają się preferencyjnie podejść do klientów, którzy dotychczasowe zajęcie „na etacie” przekształcili w działalność gospodarczą i wykonują ją od co najmniej 3-6 miesięcy. Niektóre banki, w tym PKO BP, są w stanie w indywidualny sposób ustalać wymagania związane z okresem prowadzenia przedsiębiorstwa.

W zależności od oferty klienci mogą natknąć się na propozycje obejmujące konieczność wniesienia od 20% do 50% wkładu własnego. W części z propozycji klienci mają szanse sfinansować zakup mieszkania, w której będą nie tylko żyć, ale także wykonywać obowiązki związane z ofertą firmy.

Jaki bank oczekuje najkrótszego okresu prowadzenia działalności?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Indywidualnie limity ustalane są w przypadku wspomnianego powyżej banku PKO BP. Ponadto bank nie ogranicza maksymalnego metrażu nieruchomości, a lokal może być przeznaczony nawet pod wynajem. Możliwość skrócenia wymaganego okresu prowadzenia działalności mają klienci zdecydowani na propozycję mBanku, która pozwala skrócić czas do 3 miesięcy pod warunkiem, że będziemy kontynuować współpracę z firmą, w której wcześniej byliśmy zatrudnieni przez minimum pół roku.

Skrócenie okresu działalności firmy do 6 miesięcy uwzględnia Getin Bank oraz Millennium Bank, choć w obu przypadkach musimy udowodnić, iż firma stanowi kontynuację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W standardowej ofercie okres prowadzenia działalności gospodarczej musi wynosić 12 miesięcy w Alior Banku, BGŻ, BZ WBK, Getin Banku, ING Banku Śląskim, Millennium Banku oraz Pekao.

Jakie dokumenty musi przygotować właściciel firmy?

Banki wymagają od właścicieli działalności gospodarczych między innymi zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego. Koniecznością jest także dostarczenie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, które będzie potwierdzało, iż właściciel firmy nie zalega z podatkiem dochodowym. Niektóre banki mogą uznawać także dostarczenie dowodów wpłat podatku z ostatnich kilku miesięcy. Identycznie wygląda sytuacja z koniecznością udokumentowania braku zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bankowi ułatwić podjęcie decyzji może deklaracja PIT należąca do przedsiębiorcy, który może przedstawić swoje dochody na przestrzeni kilku lat. W grę wchodzi także dostarczenie decyzji o wysokości podatku, który może występować w zróżnicowanej formie. To zaledwie podstawowe dokumenty, jakie będziemy musieli przygotować. W zależności od banku ich liczba może okazać się zdecydowanie bardziej okazała.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top