Czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy?

Komisja Nadzoru Finansowego za pomocą Rekomendacji S z roku na rok podwyższa minimalny wkład własny, który umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wymarzone mieszkanie bądź dom. W 2016 roku minimalny wkład własny musiał stanowić 15% wartości nieruchomości, a w kolejnym roku wzrośnie o następne 5%. Wielu potencjalnych kredytobiorców szuka sposobu na uniknięcie wkładu własnego, który ich zdaniem stanowi istotną przeszkodę w uzyskaniu kredytu.

Rekomendacja S „wyeliminowała” kredyty bez wkładu własnego

Rekomendacja S sprawiła, iż formalnie kredyty hipoteczne bez wkładu własnego zniknęły z rynku na początku 2014 roku. Warto odnotować, iż wzrostowi wymaganego wkładu własnego towarzyszy systematyczne powiększanie się zdolności kredytowej Polaków, czemu sprzyja spadek stóp procentowych.

Wkład własny zmaleje dzięki zabezpieczeniu na dwóch hipotekach

Jednym ze sposobów na ominięcie konieczności zgromadzenia pożądanego wkładu własnego jest zabezpieczenie kredytu na dwóch hipotekach: kupowanej oraz drugiej, której pozostajemy posiadaczem lub stanowi ona własność członka rodziny, który musi wyrazić na to zgodę. Najlepszym sposobem dodatkowego zabezpieczenia kredytu hipotecznego pozostaje nieruchomość, której wartość istotnie wpływa na zniwelowanie do absolutnego minimum wysokości wkładu własnego. Niektóre banki priorytetowo traktują rekomendowany przez KNF wkład własny, gdy inne zdecydowanie przychylniej starają się traktować klientów cechujących się dobrą zdolnością kredytową.

Pieniądze na wkład własny pożyczysz od dewelopera

Okazuje się, iż deweloperzy są bardzo zdeterminowani, aby sprzedawać kolejne mieszkania. Specjalne programy wsparcia umożliwiają uzyskać klientowi kwotę, która będzie stanowiła brakującą część wymaganego wkładu własnego. Niektórzy inwestorzy uwzględniają pośrednictwo na etapie zaciągania kredytu hipotecznego, dzięki czemu oferta może być bardziej atrakcyjna.

Wkład własny potrafi pokryć dopłata z programu MdM

W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się single i rodziny, które są uprawnione do skorzystania z dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Rządowy program gwarantuje dopłatę na poziomie co najmniej 10% w przypadku singli i bezdzietnych małżeństw, gdy rodzina z co najmniej jednym dzieckiem ma szansę uzyskać 15-procentowe dofinansowanie. Maksymalne wsparcie od państwa ma szansę osiągnąć 30% wartości nieruchomości i pozostaje w zasięgu ręki rodzin wielodzietnych z co najmniej trójką dzieci. W tym wypadku zniesiono wymóg nabywania pierwszej nieruchomości.

Wyższa wycena nieruchomości pozwala ominąć wkład własny

Spore pole do popisu klienci mają także w zakresie wyceny nieruchomości, która może zostać nieco zawyżona. Mamy szansę zrealizować zakup mieszkania o wartości 300 tysięcy, które zostanie wycenione na 350 tysięcy złotych. W rezultacie podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza poskutkuje sytuacją, w której bank uzna, iż posiadamy niezbędny wkład własny do zaciągnięcia kredytu interpretując w ten sposób zabezpieczenie na hipotece. Takie rozwiązanie jest skłonna zaakceptować połowa banków.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top