Na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny to ciekawa usługa finansowa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie emerytalne dla seniorów, dostępna jest na polskim rynku już od dobrych kilku lat (dokładnie od 23 października 2014 roku). Jednak wciąż nie wszyscy emeryci wiedzą o istnieniu tego rodzaju kredytu. Na czym dokładnie polega odwrócony kredyt hipoteczny, jak go uzyskać i co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Co to jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny polega na tym, iż kredytobiorca (emeryt) wraz z zawarciem umowy z bankiem zastawia swoją nieruchomość, otrzymując w zamian określone środki pieniężne – jednorazowo lub w ratach, które zostaną spłacone po śmierci kredytobiorcy.

Mówiąc najprościej odwrócona hipoteka to tzw. emerytura za mieszkanie (lub dom), sposób nad podreperowanie budżetu. Warto podkreślić, że kredytobiorca może mieszkać w lokalu do końca swoich dni.

Do kogo kierowany jest odwrócony kredyt hipoteczny?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który docelowo ma znajdować się w zasięgu ręki wszystkich osób powyżej 62 roku życia będących właścicielami bądź współwłaścicielami nieruchomości. Mają one szansę podnieść standard życia, otrzymując co miesiąc konkretną kwotę lub jednorazową wypłatę środków, aczkolwiek po śmierci kredytobiorcy nieruchomość staje się własnością banku. To szczególnie korzystna propozycja dla osób starszych, które nie posiadają krewnych i trudno wiązać im przysłowiowy koniec z końcem.

Jaką kwotę można otrzymać w ramach odwróconego kredytu hipotecznego?

Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego jest w dużym stopniu związana z wartością nieruchomości, natomiast kolejnymi kryteriami będą:

  • płeć,
  • wiek kredytobiorcy,
  • forma wypłaty środków, jaką wybierze klient.

Celem odwróconego kredytu hipotecznego jest uwolnienie kapitału, który normalnie byłby zamrożony w nieruchomości. Starsze osoby mają szansę żyć na odpowiednim poziomie w swoim mieszkaniu lub domu, który po ich śmierci stanie się własnością banku. Warto podkreślić, iż żaden bank nie może mieć wpływu na to, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane na podstawie odwróconego kredytu hipotecznego. Ten produkt może okazać się nawet ostatecznością, gdy stoimy przed koniecznością spłaty pożyczki lub karty kredytowej. Bank uzyskując tytuł prawny do lokalu ma pewność, iż „zarobi” po śmierci kredytobiorcy. Na najwyższe świadczenie mają szansę klienci w podeszłym wieku, którym bank może zaproponować bardziej preferencyjne warunki i wyższą kwotę wypłacaną na podstawie odwróconego kredytu hipotecznego.

Jak spłacić odwrócony kredyt hipoteczny?

Jakie są zasady spłaty odwróconej hipoteki? Zobowiązanie może zostać uregulowane na kilka sposobów. Kredytobiorca może za życia spłacić odwrócony kredyt hipoteczny, mogą to też zrobić jego spadkobiercy. W ustawie, która weszła w życie, znalazł się zapis regulujący możliwość spłaty kredytu przez spadkobierców właścicieli nieruchomości, dzięki czemu zachowają oni prawo do lokalu. Brak zainteresowania takim rozwiązaniem skutkuje przejęciem nieruchomości przez bank, który kilka lat wcześniej zdecydował się na udzielenie odwróconego kredytu hipotecznego. Warto zaznaczyć, że bank wypłacający środki w ratach będzie zobowiązany wypłacić pozostałą kwotę spadkobiercom, jeśli właściciel nieruchomości nie otrzymał pełnej sumy, gdy jej regularną wypłatę przerwała śmierć.

Warto zaznaczyć, że odwrócony kredyt hipoteczny nie wymaga posiadania jakiekolwiek zdolności kredytowej, bowiem w domyśle nie musimy go spłacać. Pieniądze wypłacane w ramach kredytu mają być wolne od podatku, dzięki czemu osoby starsze mogą otrzymać solidny zastrzyk gotówki.

Odwrócony kredyt hipoteczny w praktyce

W przedstawiony powyżej sposób prezentuje się odwrócony kredyt hipoteczny przynajmniej teorii, bowiem w praktyce żaden działający w Polsce bank nie zdecydował się jeszcze przedstawić swojej propozycji produktowej. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do odwróconego kredytu hipotecznego, ponieważ choćby ryzyko spadku wartości nieruchomości leży właśnie po stronie instytucji udzielającej takiego kredytu. Oferty odwróconej hipoteki są dostępne natomiast przykładowo w Funduszu Hipotecznym DOM.

Podsumowując, odwrócony kredyt hipoteczny to produkt, który może znacznie podnieść komfort życia seniorów z niską emeryturą, jednak warto być ostrożnym i ufać jedynie bankom, instytucjom, które kontroluje KNF, gdyż na rynku funkcjonuje wiele oszustów chcących skorzystać na naiwności i ufności seniorów.

Chcesz porozmawiać z Ekspertem Finansowym na ten temat ?
(bezpłatnie i bez zobowiązań)
Tak, proszę o kontakt >
 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top