Co powinien robić przedsiębiorca, który z dnia na dzień został pozbawiony przychodu?

Ciężko dziś mieć jeden i konkretny plan działania na tę trudną sytuację. Nikt nigdy nie zakładał, że jego klienci mogą w ciągu jednego dnia zniknąć – jak od machnięcia czarodziejską różdżką – wczoraj byli, dziś ich nie ma. I nie wiadomo kiedy wrócą.

Z dnia na dzień tysiące firm zostało pozbawionych przychodów zostając jednocześnie z kosztami stałymi. Problem jest obszerny i złożony. Ktoś sobie może pomyśleć, że pracuje na etacie, więc jest bezpieczny. NIESTETY NIE. Wg danych PKB za 2018 sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zatrudnia ponad 10mln pracowników. A połowa z tych firm to gastronomia i usługi. Czyli wszystko to co zostało pozamykane w jeden dzień i nie wiadomo kiedy będzie otwarte.

Plan działania będzie dla każdego inny ale szkielet najważniejszych czynności do wykonania będzie podobny dla wszystkich. Wszystko kręci się wokół minimalizowania kosztów stałych (bo nie masz wpływu na generowanie przychodu). Musisz tak gospodarować kosztami żeby dotrwać z biznesem do końca kwarantanny. Lub możliwie szybko zamknąć kosztowny biznes i szukać innych możliwości przychodu. Pisząc ten tekst czytam równocześnie o dużej, międzynarodowej sieci restauracji VAPIANO, która właśnie upada…

Oto rzeczy jakie powinieneś zrobić jak najszybciej jeśli jesteś w podobnej sytuacji

  1. Odetnij firmę od prywatnych pieniędzy. Lepiej odpowiednio wcześniej położyć biznes niż żyć w nadziei, że pompowanie oszczędności życia starczy do końca kwarantanny. Bo zawsze staniesz przed pytaniem – co jeśli nie? Zostaniesz bez biznesu, bez pieniędzy i z długami – co wtedy? To bardzo trudna decyzja ale decydująca o Twojej przyszłości i Twojej rodziny. Lepiej przetrwać trudne czasy z oszczędności, a następnie budować coś nowego. W czasie kwarantanny ucz się pilnie nowych rzeczy. W internecie jest mnóstwo darmowego materiału – np. biznes w sieci.
  2. Jeśli wynajmujesz lokal na swój biznes OD RAZU rozmawiaj z właścicielem o zawieszeniu lub obniżce czynszu. Nie czekaj, bo on z tym do Ciebie nie wyjdzie (płacisz mu niezłe pieniądze). To nie jest tylko Twój problem – jego też. Bo jeśli Ty nie przetrwasz to on zostanie z pustym lokalem bez czynszu. Jeśli Ty nie przetrwasz to inni zapewne też. Rozmowa jest partnerska – razem w tym siedzicie. Razem to przetrwacie to razem będziecie współpracować przez następne lata. Jeśli właściciel ponosi jakieś koszty tego lokalu (kredyt, spółdzielnia) zaproponuj podzielenie się tymi kosztami po połowie do końca kwarantanny.
  3. Zatrudniasz ludzi? To masz twardy orzech do zgryzienia. Albo jesteś dobrym Samarytaninem i wypłacasz pensje kiedy nie masz przychodu, a cały zespół jest na kwarantannie w domu albo podejmujesz ciężką decyzję i tniesz koszty – zwalniasz ludzi. To bardzo ciężka decyzja z dużym ładunkiem emocjonalnym. Znasz trudną sytuację życiową swojego pracownika ale patrzysz na niego jak na koszt. Ostatecznie to Ty podejmiesz decyzję czy będziesz płacił za przebywanie w domu czy Twojemu pracownikowi. Jeśli masz ich dziesięciu, pięćdziesięciu czy stu? Jaką decyzję podejmiesz? Rynek już jest gorący od informacji, że w ciągu dwóch miesięcy na rynek pracy może wypłynąć nawet 3mln bezrobotnych. Mój dobry znajmy zaproponował, że jak tylko kwarantanna się zakończy to na następny dzień przyjmie cały zespół do pracy. Większość zrozumiała jego sytuację i potratowała tę propozycję jako fair rozwiązania dla obydwu stron.
  4. Weź finansowanie z banku póki Twoje dokumenty finansowe jeszcze dają Ci taką możliwość. Zwiększ limity, weź gotówkę. Musisz mieć coś na czarną godzinę gdyby te środki były potrzebne. Lub pomogą Ci przetrwać i dzięki nim nie będziesz musiał sięgać po prywatne środki (które są Twoim prywatnym bezpieczeństwem). Lepiej wziąć póki Bank Ci daje i nie wykorzystać niż być w potrzebie ale Bank Ci już nie da (będziesz miał np. opóźnienia w spłatach, a finanse Twojej firmy już nie przekonają Banku do udzielenia Ci wsparcia). Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc?
  5. Jeśli nie masz pewności czy Twoi kontrahenci zapłacą Ci w terminie to skorzystaj z faktoringu.

No i nie zapominaj o zawieszeniu prywatnych rat wszędzie tam gdzie to możliwe. Nikt nie wie ile to potrwa. A wzór na przetrwanie jest prosty – ile miesięcy możesz przetrwać bez przychodu? Jeśli Twoje koszty miesięczne wynoszą 10k PLN, a masz na koncie 100k PLN to już wiesz, że przetrwasz 10 m-cy.

Pamiętaj, że dobór dobrej oferty w Banku jest dziś jeszcze trudniejszy. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta tej branży. Codziennie monitoruję rynek, jestem w kontakcie z Bankami i wiem gdzie można uzyskać finansowanie dla konkretnej branży. Konsultacje odbywają się telefonicznie oraz przez wideokonferencje.

Zawsze lepiej być przygotowanym na trudniejsze chwilę niż zaskoczonym i zależnym od innych.

Autor: Ewa Szota Smętek

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top