Co młodzi ludzie powinni wiedzieć o kredycie i jego możliwym dofinansowaniu?

warto wiedzieć

Zdecydowana większość młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć samodzielne życie chciałaby zostać posiadaczami własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Nie da się ukryć, iż marzenia pozostają przez wiele lat melodią przyszłości, gdy poznają oni ceny nieruchomości, jakie obowiązują w ich mieście. Bardzo często jedynym rozwiązaniem pozostaje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Sporą pomocą może być rządowy program dofinansowań, który przysługuje nabywcom pierwszej nieruchomości w życiu.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być bardzo dobrze przemyślana, bowiem spowoduje, iż będziemy zmuszeni regulować raty kredytowe przez co najmniej kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Wiele zależy między innymi od tego, jakimi środkami dysponujemy, a także, w jakiej wysokości ratę kredytową w skali miesiąca jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać.

Ile powinien wynosić wkład własny?

Minimalny wkład własny potencjalnych kredytobiorców, którzy chcą nabyć nieruchomość stanowi 10% jej wartości. Niektóre banki bardziej preferencyjnie podchodzą do klientów, którzy dysponują wyższym wkładem własnym, natomiast część instytucji finansowych ustala wkład własny na poziomie co najmniej 20%. Na szczęście osoby, które nie posiadają wkładu własnego mogą skorzystać z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, bowiem uzyskane dofinansowanie zaliczane jest w poczet wkładu własnego.

Biuro Informacji Kredytowej – kiedy masz wyższe szanse na kredyt?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Każdy bank na etapie weryfikowania wniosku kredytowego sprawdza potencjalnego kredytobiorcę w Biurze Informacji Kredytowej. W sytuacji, gdy nasze dane widnieją w rejestrze dłużników nasze szanse na zdobycie kredytu hipotecznego zdecydowanie maleją. Negatywna historia kredytowa skutecznie odstrasza zdecydowaną większość banków. Brak uchybień w naszej historii kredytowej pozwala na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Czasami priorytetem klientów może być zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, gdy nie posiadają jej w ogóle. Do tego celu posłużyć może korzystanie z karty kredytowej lub zaciągnięcie kredytu na atrakcyjnych warunkach, np. z prawdziwymi ratami 0%.

Ważne jest oprocentowanie, opłaty i marże

Większość klientów z największym zainteresowaniem patrzy na oprocentowanie, jakie obowiązuje w poszczególnych bankach. W rzeczywistości możemy zaryzykować stwierdzenie, iż praktycznie w każdym banku stoi ono na podobnym poziomie. Oprocentowanie to największy koszt, aczkolwiek kluczowe znaczenie z perspektywy klienta ma także wysokość marży i dodatkowych opłat, które mogą towarzyszyć spłacie kredytu hipotecznego. Czasami banki umożliwiają skorzystanie z ich produktów, np. konta osobistego lub ubezpieczenia, dzięki którym jesteśmy w stanie znacząco obniżyć marżę kredytu. Warto zagwarantować sobie ponadto korzystne zapisy w umowie pozwalające m.in. na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego lub skorzystanie z wakacji kredytowych.

Atrakcyjne dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

Przedmiotem zainteresowania młodych ludzi powinien stać się także program Mieszkanie dla Młodych, który będzie konkurencyjnym rozwiązaniem zarówno dla singli, jak i małżeństw. Warunkami programu jest wiek młodszego kredytobiorcy, który nie powinien przekraczać 35 lat oraz fakt, iż nabywamy swoją pierwszą nieruchomość w życiu.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Co młodzi ludzie powinni wiedzieć o kredycie i jego możliwym dofinansowaniu?

5.055

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top