Bank Centrajny Szwajcarii przestaje bronić franka. Kurs wzrasta po ponad 4,20 zł

Frank szwajcarski - CHF15 stycznia na pewno pozostanie w pamięci wielu osób – nie tylko tych związanych z finansami, ale także i gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. Po decyzji Banku Centralnego Szwajcarii o zaprzestaniu obrony kursu franka wobec euro kurs tego pierwszego wystrzelił do ponad 5 zł – by w końcu (na chwilę pisania tego wpisu) ustabilizować się na poziomie 4,20 – 4,25 zł. Należy dodać, że jednocześnie podjęta została decyzja o obniżeniu głównej stopy procentowej – z -0,25% do aż -0,75%.

Nie tak dawno temu wykazałem, że nie jest tak, że w każdej sytuacji będziemy pokrzywdzeni przy wzroście kursu franka – przy założeniu, że spada LIBOR. Ponieważ temat jest gorący postanowiłem popatrzyć jeszcze raz na analizowany wówczas kredyt, aby zobaczyć, czy rację mają dziennikarze po raz kolejny “udowadniając”, że “wszyscy frankowcy mają teraz problem”.

Fakty.

Przed decyzją o zaprzestaniu obrony kredyt w wysokości 212.000 CHF “był warty” -763.200 zł – po wzroście 1 CHF do 4,20 zł kwota kredytu uległa zmianie – zwiększyła się do 890.400, wzrastając z dnia na dzień, a właściwie z godziny na godzinę, o 16,67%. Automatycznie przełożyło się to na wzrost miesięcznej raty: z 2.422 zł do 2.826.

Dużo? Oczywiście – ale dziennikarze zapominają, że to wszystko ma miejsce przy aktualnym oprocentowaniu kredytu – które wynosi 1,01% w skali roku (marża banku 1% oraz stawka LIBOR 0,01%).

Co stanie się, jak LIBOR spadnie (bo powinien prędzej czy później) do -0,75%?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Jeżeli – a prędzej czy później do tego dojdzie – oprocentowanie kredytu obniży się do poziomu 0,26% (1% + (-0,75%) to koszt odsetek w skali roku z obecnych 2.332 CHF obniży się do …. 530 CHF; w skali miesiąca odsetki wyniosą nie  194,33CHF, alez 44 CHF.

W jaki sposób spadek LIBOR do -0,75% wpłynie na wysokość raty kredytu

Przy założeniu zachowania warunków umowy kredytowej – czyli braku zmiany okresu kredytowania i rodzaju raty (stała) – miesięczne obciążenie osoby, posiadającej kredyt hipoteczny zaciągnięty w 2007 roku, wyrażone we frankach szwajcarskich, obniży się z 672 CHF (178 odsetki, kapitał 495) do … 505 CHF (167, kapitał 340).

Ale to nie wszystko.

Rata kredytu, po przeliczeniu na złotówki, spadnie z 2419 zł na … 2121 zł.

Oczywiście analizowany przypadek jest szczególny – w umowie nie ma zapisu o tym, że obliczając oprocentowanie kredytu bank ujemną stawkę LIBOR będzie traktował jak zero. Zakładam też spadek składnika oprocentowania z dnia na dzień do poziomu -0,75%. Niestety po raz kolejny okazało się, że dziennikarze w pogoni za sensacją po raz kolejny emocje przedkładają nad matematyką. Szkoda.

Płać mniejszą ratę kredytu we frankach – kupuj franki online

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Wzrost kursu franka można w prosty sposób złagodzić i obniżyć ratę nawet o ponad 100 zł (w zależności od kwoty i warunków zaciągniętego kredytu). Banki mają ustawione spready (różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty) średnio na poziomie 6%, a maksymalnie prawie 10%. Niewarto przepłacać.

Kupując franki szwajcarskie w kantorze internetowym ten sam spread obniżamy do poziomu około 3%. W dodatku w bardzo prosty sposób – nie wychodząc z domu, całą operację przeprowadzając przez Internet.

Kupuj franki online i oszczędzaj – nawet ponad 100 zł / m-c !

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  2 Komentarze

  1. Tomasz
   15/01/2015

   Sa dwie kwestie – wysokosc raty oraz zadluzenie pozostale do splaty. Pytanie, czy cieszyc sie z tego, ze rata utrzyma sie +/- na podobnym poziomie (jezeli nawet?). Nie, istotniejsze jest to, ze po splacie kredytu przez ostatnie 5 lat z dnia na dzien wysokosc dlugu wzrosla. W szczegolnosci, jezeli ktos splaca raty rowne z mala iloscia kapitalu w poczatkowym okresie czasu. To powoduje zas, w dalszej perspektywie – ze osoby myslace o zmianie mieszkania np. dziesiatki tysiecy “szczesliwych frankowcow”, ktore moze i zarobily wczesniej na nizszej racie… nie bedzie moglo sie wyprowadzic z kawalerki/2-pokojowego mieszkania. Powod ? Nie ma jak tego splacic. Reasumujac, pytanie czy jest sie czym cieszyc majac te 30 czy 60 tys wiecej dlugu…

   Odpowiedz
   1. Doradca Finansowy
    15/01/2015

    Bardzo dobra uwaga.
    Z drugiej strony pamiętam, że różnice między kredytami w PLN a CHF były wysokie – tak z 60% czy więcej na racie. WIBOR 3M – jest około 2% – w 2007 roku było to 4,8% – prawie 3% więcej. I wiele osób nie dostałoby szansy na swoje M…
    Rata wtedy wynosiła w PLN koło 60-70% – a było to 7-8 lat temu.
    Więc z jednej strony mamy więcej do spłaty, z drugiej – przez lata mniej płaciliśmy.
    Np i to też za krótki okres czasu, aby powiedzieć, co się opłaciło – mało kto spłaca hipotekę w 10 lat ….
    Moim zdaniem to chwilowe szaleństwo – jak pamiętam z cenami materiałów budowlanych w 2006 chyba roku, kiedy to MAX z 1,4 poszybował na ponad 7 zł ! – aby po roku z kawałkiem spaść prawie do tego samego, wyjściowego poziomu.
    Trzeba cieszyć się spadkiem stawek LIBOR na razie i … obserwować rynek :)

    Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top