7 rzeczy o ustawie frankowej, o których należy wiedzieć

Ustawa frankowa dawno nie była tak komentowana, nie tyle przez samych zainteresowanych, co również przez media, które ujawniają wszelkie jej nieścisłości. Mówiąc o prezydenckim projekcie warto zwrócić uwagę na sześć głównych jego założeń.

7 głównych założeń ustawy frankowej

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >
  1. Zwrot spreadów walutowych

Ustawa frankowa zakłada przyznanie kredytobiorcom rekompensaty z tytułu tzw. spreadów walutowych stosowanych przez banki. Przyznając kredyt walutowy instytucja finansowa przelicza go po kursie kupna (niższym) waluty kredytu, natomiast przy jego spłacie bierze dzienny kurs sprzedaży, co sprawia, że kredytobiorcy płacą wyższe raty, a banki zarabiają.

  1. Komu zostanie przyznana pomoc?

Prezydencki projekt ma objąć wyłącznie umowy kredytowe zawarte między 1 lipca 2000 roku a 26 sierpnia 2011 roku. Osobom, które nadal spłacają zobowiązanie zostanie obniżony kapitał pozostały do spłaty, a Ci co spłacili zobowiązanie otrzymają od banku rekompensatę.

  1. Ile wyniesie pomoc?

Ustawa zakłada limit kosztowy w wysokości 350 tys. zł., który to jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty.

  1. W jaki sposób można uzyskać rekompensatę?

Ustawa frankowa przewiduje dwa etapy postępowania. W pierwszym z nich to kredytobiorca, w okresie 6 miesięcy od jej wejścia w życie, składa wniosek do banku o przesłanie mu informacji, czy ten stosował nienależne spready i w jakiej wysokości. W momencie otrzymania wniosku instytucja finansowa ma 30 dni na szczegółowe wyliczenie kosztów, jakie poniósł konsument w wyniku zastosowania spreadów. Informacja o zastosowaniu wobec kredytobiorcy nienależnego spreadu otwiera mu z kolei drogę do starania się o zwrot nadpłaty, na którą to bank będzie miał 12 miesięcy.

  1. Koszty dla banków

Koszty zwrotów mają wynieść 3,6-4 mld zł. Projekt ustawy zakłada bowiem, że przy wyliczaniu spreadu banku mogą otrzymać uzasadniony zarobek za dokonane operacje walutowe.

  1. Ustawowe przewalutowanie kredytu?

Przymusowe przewalutowanie kredytów zostało odłożone o co najmniej rok. Mają za nim przemawiać wyłącznie „poważne przesłanki” rynkowe w postaci słabości sektora bankowego w Unii Europejskiej i Brexitu.

  1. Nadzór nad bankami

Wejście w życie ustawy frankowej ma spowodować wprowadzenie dodatkowego nadzoru nad instytucjami bankowymi. Ma to na celu wywarcie na instytucjach finansowych wpływu, który sprawi, że same będą skłaniały się do restrukturyzacji kredytów walutowych. O szczegółowych propozycjach działań nadzorczych dotyczących przewalutowania oraz innych forma restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych można przeczytać w dokumencie udostępnionym przez TVN24: Nadzór nad bankami

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top