Jak rozwiązać kredyt hipoteczny po rozwodzie?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego 1/3 małżeństw w Polsce się rozpada. Jak wiadomo wiele par posiłkuje się przy zakupie wymarzonego M kredytem hipotecznym. Co w sytuacji, gdy małżonkowie chcą się rozwieść? Bez względu na sytuację osobistą kredytobiorców dla każdego banku ważne jest jedno – kredyt hipoteczny po rozwodzie musi zostać spłacony. Jak rozwiązać ten problem, gdy dalej zamierzamy iść przez życie w pojedynkę, ale łączy nas dług na kilkaset tysięcy złotych i długie lata?

Kredyt hipoteczny po rozwodzie musi być spłacony

Biorąc rozwód odchodzimy od małżonka, natomiast kredyt zostaje i wciąż musi być regularnie spłacany. Dlaczego? Ponieważ podpisując umowę kredytową z wybranym bankiem zobowiązaliśmy się do wspólnej regulacji zadłużenia. Co więcej, nawet jeśli jeden kredytobiorca nie spłaca rat, bank może żądać pieniędzy od drugiego z ex-małżonków. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak rozstać się nie tylko z żoną, czy mężem, ale również z ciążącym na naszych barkach kredytem mieszkaniowym? Istnieje kilka rozwiązań.

Przepisanie kredytu hipotecznego po rozwodzie

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Przepisanie kredytu hipotecznego na jedną osobę (najczęściej na tę, która pozostała w spłacanym domu/mieszkaniu) jest jedną z najpopularniejszych opcji, na jaką decydują się byli małżonkowie. Oczywiście obie strony muszą wyrazić na to zgodę. Warto wspomnieć, że nie zawsze możliwe jest przeniesienie spłaty długu – może okazać się, że jedna osoba ma zbyt niską zdolność kredytową (niewystarczające dochody, inne zobowiązania finansowe) i bank nie wyrazi zgody na zmiany aneksowanie umowy.

Sprzedaż nieruchomości z kredytem po rozwodzie

Innym, znacznie łatwiejszym wyjściem jest po prostu sprzedaż wspólnej nieruchomości i częściowej lub czasami całościowej spłaty kredytu, dzięki w ten sposób uzyskanym środkom. Warto mieć świadomość, że takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi kosztami (większość instytucji finansowych w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, czyli np. po kilku latach od zaciągnięcia długu, żąda od kredytobiorców stosownej opłaty).

Wynajem kredytowanego mieszkania po rozwodzie

Jeśli byli małżonkowie są ze sobą w dobrych stosunkach po rozwodzie, mogą też umówić się na wynajem mieszkania, bądź domu osobom trzecim. Dochód z najmu będą przeznaczać na spłatę kredytu. Jednak w praktyce niewiele osób korzysta z tego wyjścia.

Jak widać istnieje kilka sposobów pozbycia się kredytu hipotecznego po rozwodzie, jednak nie zawsze jest to łatwe. Z pewnością warto starać się dojść do porozumienia z ex mężem, czy żoną – jest to o wiele lepsza opcja, niż wkroczenie na drogę sądową, która może trwać latami.

Masz pytanie do Eksperta, chcesz dowiedzieć więcej, BEZPŁATNIE i bez zobowiązań?
Tak, chcę >
 

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top