Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Zwrot ubezpieczenia kredytu

Opublikowano: 04-06-2016 pieniadz

Część kredytobiorców mimo zdecydowania się na maksymalny okres kredytowania, zaciąga zobowiązanie w banku z zamiarem jego wcześniejszej spłaty, bo jak wiadomo im wcześniej uregulujemy dług, tym mniejsze poniesiemy jego koszty. Jakie są w takim razie warunki zwrotu ubezpieczenia kredytu i kiedy możemy je odzyskać? Zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.

Co to jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu łączy dwie usługi – bankową oraz ubezpieczeniową. To dla banków sposób na zabezpieczenie spłaty kredytu oraz oczywiście zysk. Najczęściej jest płatne za cały okres z góry. Obecnie większość produktów kredytowych oferowanych przez instytucje finansowe zawiera dodatkowe ubezpieczenia.

Często bank oferuje atrakcyjne warunki kredytowania, ale jeśli kredytobiorca weźmie również ubezpieczenie. W konsekwencji może się okazać, że dany kredyt wcale nie jest dla nas taki korzystny. Tak naprawdę przez drogą polisę możemy stracić na popularnym ostatnio „Kredycie 0%”, w porównaniu ze standardowymi i mniej reklamowanymi ofertami kredytów.

Jak ubezpieczenie wpływa na kredyt?

Nie da się zaprzeczyć, że ubezpieczenie kredytu (które dzieli się na wiele rodzajów) zwiększa jego koszty, to jeden ze sposobów na dodatkowy zarobek dla banków. Jak wiadomo rata polisy jest kredytowana i niejednokrotnie, dzięki niej RRSO kredytu wynosi nawet kilkadziesiąt procent (jak pokazuje wieloletnia praktyka, znamy przypadki kredytów gotówkowych z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania na poziomie 40% dzięki polisie!

Kiedy możemy odzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?

Zgodnie z obowiązującym prawem kredytobiorca ma prawo do zwrotu składki ubezpieczeniowej za okres niewykorzystanej ochrony. Powodem może być wcześniejsza spłata kredytu lub po prostu rezygnacja z dalszej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli ze względu na korzystną sytuację finansową postanowimy spłacić przedterminowo długi i starać się o zwrot części ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe musi bezwzględnie oddać nam należne środki. W przypadku problemów z odzyskaniem naszych pieniędzy, warto zgłosić sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych, bo jest to zwykłe łamanie przepisów prawa.

Jak długo musimy czekać na zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony? Zwykle wpłata środków następuje po 2-3 tygodniach. Bądźmy świadomi, że w niektórych instytucjach finansowych wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o kredyt. Dlatego przeczytajmy wcześniej szczegółowo warunki umowy kredytowej.

Pamiętajmy, że nie ma nic za darmo i często wykupując polisę otrzymujemy tylko pozornie niższy kredyt. Wielu klientów banków nie jest zupełnie tego świadomych. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie i spłacimy przedterminowo zadłużenie, jak najbardziej warto starać się o zwrot uiszczonych składek niewykorzystanej polisy, to w końcu nasze pieniądze.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *