Zwrot ubezpieczenia kredytu

pieniadz

Część kredytobiorców mimo zdecydowania się na maksymalny okres kredytowania, zaciąga zobowiązanie w banku z zamiarem jego wcześniejszej spłaty, bo jak wiadomo im wcześniej uregulujemy dług, tym mniejsze poniesiemy jego koszty. Jakie są w takim razie warunki zwrotu ubezpieczenia kredytu i kiedy możemy je odzyskać? Zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.

Co to jest ubezpieczenie kredytu?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Ubezpieczenie kredytu łączy dwie usługi – bankową oraz ubezpieczeniową. To dla banków sposób na zabezpieczenie spłaty kredytu oraz oczywiście zysk. Najczęściej jest płatne za cały okres z góry. Obecnie większość produktów kredytowych oferowanych przez instytucje finansowe zawiera dodatkowe ubezpieczenia.

Często bank oferuje atrakcyjne warunki kredytowania, ale jeśli kredytobiorca weźmie również ubezpieczenie. W konsekwencji może się okazać, że dany kredyt wcale nie jest dla nas taki korzystny. Tak naprawdę przez drogą polisę możemy stracić na popularnym ostatnio “Kredycie 0%”, w porównaniu ze standardowymi i mniej reklamowanymi ofertami kredytów.

Jak ubezpieczenie wpływa na kredyt?

Nie da się zaprzeczyć, że ubezpieczenie kredytu (które dzieli się na wiele rodzajów) zwiększa jego koszty, to jeden ze sposobów na dodatkowy zarobek dla banków. Jak wiadomo rata polisy jest kredytowana i niejednokrotnie, dzięki niej RRSO kredytu wynosi nawet kilkadziesiąt procent (jak pokazuje wieloletnia praktyka, znamy przypadki kredytów gotówkowych z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania na poziomie 40% dzięki polisie!

Kiedy możemy odzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Zgodnie z obowiązującym prawem kredytobiorca ma prawo do zwrotu składki ubezpieczeniowej za okres niewykorzystanej ochrony. Powodem może być wcześniejsza spłata kredytu lub po prostu rezygnacja z dalszej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli ze względu na korzystną sytuację finansową postanowimy spłacić przedterminowo długi i starać się o zwrot części ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe musi bezwzględnie oddać nam należne środki. W przypadku problemów z odzyskaniem naszych pieniędzy, warto zgłosić sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych, bo jest to zwykłe łamanie przepisów prawa.

Jak długo musimy czekać na zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony? Zwykle wpłata środków następuje po 2-3 tygodniach. Bądźmy świadomi, że w niektórych instytucjach finansowych wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o kredyt. Dlatego przeczytajmy wcześniej szczegółowo warunki umowy kredytowej.

Pamiętajmy, że nie ma nic za darmo i często wykupując polisę otrzymujemy tylko pozornie niższy kredyt. Wielu klientów banków nie jest zupełnie tego świadomych. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie i spłacimy przedterminowo zadłużenie, jak najbardziej warto starać się o zwrot uiszczonych składek niewykorzystanej polisy, to w końcu nasze pieniądze.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top